Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatlarında son durum ne? 20 Mart çeyrek ve gram altın kaç lira?

Corona virüsü ve yaşanan, ekonomik, siyasi gelişmeler nedenlerle zirveye çıkan altın fiyatları günün sonunda düşüş eğilimi gösterdi. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 309 lira oldu. Peki çeyrek altın ve yarım altın fiyatları ne kadar? İşte altın fiyatları...

07:48 -
Altın fiyatlarında son durum ne? 20 Mart çeyrek ve gram altın kaç lira?

Altının gram fiyatı ve vatandaşların gözdesi çeyrek altındaki son durum ve güncel fiyat bilgisi merak ediliyor. Yatırımcıların sığındığı güvenli liman olan altın, son yaşanan virüs salgınına bağlı olarak yükselişini sürdürüyor. Peki, altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek altın ne kadar?

ALTIN FİYATLARI 20 MART

Çeyrek altın: 509 Lira

Yarım altın: bin 19 Lira

Gram altın: 309 Lira

Cumhuriyet Ata Lira: 2 bin 104 Lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ALTIN FİYATLARI ‘CORONA’ VURDU

Corona virüsü salgını nedeniyle riskli varlıklardan kaçan yatırımcıların “güvenli liman” olarak gördüğü altında da fiyat düşüşü yaşanıyor.

Sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Deneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, tüm dünyada corona virüsünün ekonomik faaliyete ve finansal piyasalara olumsuz etkisiyle birlikte nakit ihtiyacının arttığını, bu nedenle de nakit ihtiyacını karşılamak için yapılan altın satışlarının fiyat düşüşünde etkili olduğunu söyledi.

“Savaş öncesinde artan altın fiyatları, savaş başlayınca düşer, çünkü savaş zamanı eldeki birikimlerle harcama yapılır” diyen Yıldırımtürk, şu an yaşananın da bir tür biyolojik savaş olduğunu dile getirdi.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faizleri sıfıra çekmesi, 700 milyar dolarlık parasal genişleme adımı atması ve diğer merkez bankalarıyla birlikte piyasaların dolar likidite ihtiyacını karşılamak üzere işbirliğine gitmesi gibi önlemleri hatırlatan Yıldırımtürk, “Normal bir dönemde bu adımlarla altının fiyatı 1700 dolara çıkardı ancak normal bir dönemde değiliz” ifadelerini kullandı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more