Altın fiyatları ne durumda? 26 Ağustos 2020 çeyrek altın ve gram altın fiyatları…

Altın fiyatları son günlerdeki yükselişi ile ekonomi gündeminin en önemli konuları arasında yer almaya devam ediyor. Corona virüs salgınının getirdiği gelişmelere bağlı olarak rekor üzerine rekor kıran altın fiyatları son günlerde dalgalı bir seyir izliyor. Birikimlerini altın olarak büyütmek isteyen yatırımcıların yanı sıra takı olarak altın almak isteyenler de ''altın ne kadar'' sorusunun yanıtını araştırıyor. Gram altının fiyatı bugün 456 lira seviyesinde bulunuyor. İşte 26 Ağustos çeyrek, yarım altın fiyatları...

Altın fiyatları ne durumda? 26 Ağustos 2020 çeyrek altın ve gram altın fiyatları…

26 Ağustos 2020 altın fiyatları beli oldu. Yatırım yapmak, birikim yapmak ve yakınlarına hediye almak isteyen vatandaşlarımızın yakından takip ettiği gram altın fiyatları hala yüksek seyirlerde. Dolar endeksindeki gevşek seyrin devam etmesi, virüs endişeleri, ABD-Çin gerginliği bunda etkili oluyor.

İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da çeyrek altının fiyatı 754 lira civarında bulunuyor. Salgın nedeniyle piyasalarda bulunan yüksek likidite de altının yükselmesinde önemli rol oynuyor. İşte gram, çeyrek, yarım ve cumhuriyet altınında son fiyatlar…

26 AĞUSTOS 2020 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altının alış kuru 456.369 TL, Altın satış kuru 456.488 TL'dir

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altının alış kuru 742,90 satış kuru 752,90 TL’dir

Yarım altın: 1.511 lira

Cumhuriyet altını: 3.006 lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MERKEZ BANKASI ALTIN ALIMINDA DÜNYADA BİRİNCİ

Dünya Altın Konseyi verilerine göre, TCMB'nin haziran sonu itibarıyla altın rezervi 583 ton seviyesinde. Merkez, bu yıl da şu ana kadar 170 tonluk altın satın alarak bu alanda dünyada birinci sırada yer aldı.

Yücel'in verdiği bilgiye göre, Türkiye'de bu yıl iç altın talebinin 150 ton olması bekleniyor.

Altın fiyatlarının artışı, Türkiye'de altın üretimini teşvik ederken, son 30 yılda altın arama faaliyetlerine toplamda 6 milyar dolarlık yatırım yapıldığı aktarıldı.

 

ALTIN REZERVLERİ NEDEN ARTIYOR?

Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının rezervlerinde enstrüman çeşitliliği sağlamak amacıyla altın alımlarına son yıllarda hız verdiğine dikkat çekiyor. Bu alanda öne çıkan üç ülkenin Rusya, Çin ve Türkiye olması dikkat çekiyor.

Dünya Altın Konseyi Piyasa İstihbarat Başkanı Alistair Hewitt, Rusya’nın rezervlerini dolar yerine altınla ikame ettiğini, bunun da ABD yaptırımlarıyla ilişkili olduğunu belirtiyor. Konuya ilişkin The New York Times gazetesinde çıkan bir analizde ise, ABD’nin doları diğer ülkelere finansal baskı kullanmak için kullanması ve Çin’in yükselişiyle birlikte dolar hegemonyasının kademeli olarak azalacağı beklentisinin, merkez bankalarını altın alımına yönlendirdiğine işaret ediliyor.

Nitekim 2018 yılı, 651.5 tonla dünyada merkez bankalarının son 50 yılda en fazla altın alımı yaptığı yıl olmuştu. 2019’da da alımlar 650.3 tonla son 50 yılın en yüksek ikincisi oldu.

ALTIN REZERVİ ARTARKEN DÖVİZ REZERVİ AZALIYOR

TCMB'nin altın rezervleri artarken, döviz rezervleri azalıyor. Sene başında 81,2 milyar dolar olan TCMB'nin brüt döviz rezervi, 14 Ağustos'ta 45,4 milyar dolara geriledi ve Kasım 2005 sonrasındaki en düşük seviyeye çekildi. Bankanın altın rezervi ise sene başında 25,1 milyar dolar iken 42,8 milyar dolara yükseldi.

Yurt içi ve yurt dışındaki bankalardan takas (swap) işlemleriyle TL karşılığı alınan dövizler düşüldüğünde, TCMB'nin brüt ve net döviz rezervi ekside bulunuyor.

Dolar yine rekor kırdı! İşte piyasada son durum... İlginizi Çekebilir Dolar yine rekor kırdı! İşte piyasada son durum...
ABD Altın altın fiyatları çeyrek altın Çin Corona Cumhuriyet altını Dolar Dünya Ekonomi gram altın fiyatı istanbul Merkez Bankası New York Perşembe Rusya Türkiye Yunanistan