Sözcü Plus Giriş

Altında ‘füze’ gibi hareket! 8 Ocak güncel gram ve çeyrek altın fiyatları…

İran'ın ABD üslerine düzenlediği füze saldırısı sonrası altın fiyatları sert bir şekilde yükseldi. Ons altın 1.594 dolar seviyesine çıkarken, gram altın fiyatları da 306 TL'yi gördü.

Sozcu.com.tr
09:45 -
Altında ‘füze’ gibi hareket! 8 Ocak güncel gram ve çeyrek altın fiyatları…

Tüm dünyanın olduğu gibi yatırımcıların da yakında takip ettiği İran-ABD geriliminde yeni bir gelişme yaşandı. İran, Irak’ta bulunan iki ABD üssüne füze saldırısı düzenledi. ABD’nin İran’lı komutan Kasım Süleymani’ye düzenlediği suikast sonrası artışa geçen altın fiyatları, yaşanan bu gelişmeyle birlikte sert yükseldi. Ons altın 1.594 dolar seviyesine çıkarken, gram altında 306 TL’yi gördü. Çeyrek altın satış fiyatı ise 493,02 TL’ye yükseldi.

Türkiye'de altın denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Mehmet Ali Yıldırımtürk, sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamalarda altın piyasasında yön belirleyici gelişmenin İran’ın ABD’ye vereceği cevap olduğunu söylemişti.

AY BAŞINDAN BU YANA ALTIN FİYATLARI

15 OCAK KRİTİK TARİH

Altın fiyatlarında kritik tarih ise 15 Ocak olarak gösteriliyor. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları ile ilgili 15 Ocak’ta tarafların bir anlaşma imzalaması bekleniyor. ABD-İran geriliminin gölgesinde kalan bu gelişme sonrası altın fiyatlarının ne yönde hareket edeceği merak konusu.

Bazı uzmanlar altında bir dengelenme yaşanacağını belirtirken bazı uzmanlar ise İran saldırısı ile bu dengelenmenin ortadan kalktığı görüşünde.

Son güncelleme: 11:20 08.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more