ECB: Kitap hakkında yorum yapmayı tercih etmiyoruz

Organize suç örgütü davası kapsamında tutuklu yargılanan Adnan Oktar'ın 2006'da "Harun Yahya" imzasıyla yayımlanan "Yaratılış Atlası" isimli kitabı, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde konuşurken arkasındaki kitaplıkta görüldü. Kitap, Türkiye ve dünyada ücretsiz olarak yaygın biçimde dağıtılmış, Lagarde'ın ülkesi Fransa dahil bazı ülkeler bilimsel gerçekleri çarpıttığı için kitapla ilgili yasaklama kararı almıştı. TBMM Kütüphanesi'nden de Temmuz 2018'de söz konusu kitap toplatılmıştı. Sozcu.com.tr'nin ulaştığı ECB iletişim ofisi, “Bu konu hakkında yorum yapmayı tercih etmiyoruz” dedi.

ECB: Kitap hakkında yorum yapmayı tercih etmiyoruz

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın internet üzerinden katıldığı bir zirvede arkasındaki kitaplıkta Adnan Oktar’a ait bir kitabın bulunması dikkat çekti.

Oktar’ın 2006 yılında “Harun Yahya” mahlasıyla yayımlanan “Yaratılış Atlası” adlı kitabının Fransızca baskısı (L’atlas de la Création), Lagarde zirvede online konuşma yaparken arkasındaki kitaplıkta görüldü.

Adnan Oktar Suç Örgütü davası kapsamında 80’i tutuklu 223 sanıkla birlikte yargılanan Oktar, 19 Temmuz 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

TÜRKİYE VE DÜNYADA ÜCRETSİZ DAĞITILDI

Oktar’ın Harun Yahya ismiyle yayımladığı “Yaratılış Atlası” isimli kitapları, hem Türkiye’de hem de dünyada yaygın olarak dağıtılmış, kitabın içeriği hem yurt içinde hem de yurt dışında tartışmalara neden olmuştu.

IMF eski başkanı olan Lagarde’ın ülkesi Fransa’da da okullara ücretsiz gönderilen kitapla ilgili Fransa Milli Eğitim Bakanlığı 2007 yılında yasaklama kararı almıştı. Dünya genelinde birçok bilim insanı, evrim teorisini çürütme iddiasını taşıyan kitapta birçok bilimsel hata tespit etmiş, kitapta birçok gerçek dışı unsurun yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde de konu tartışmalara neden olmuş, Avrupa genelinde kitabın okullarda bulundurulmaması için kararlar alınmıştı.

Türkiye’de de birçok islamcı çevre, söz konusu kitabın dağıtımına destek vermiş, bir dönem kitap okullarda da ücretsiz dağıtılmıştı. Adnan Oktar’ın suç örgütü soruşturması kapsamında tutuklanması sonrası, kitap başta TBMM Kütüphanesi olmak üzere birçok yerden toplatılmıştı.

ECB’DEN SOZCU.COM.TR’YE YANIT

Konuyla ilgili sozcu.com.tr’nin ulaştığı ECB iletişim ofisi “Bu konu hakkında yorum yapmayı tercih etmiyoruz” dedi.

Adnan Hocacıların milletvekillerine dağıttığı kitap İlginizi Çekebilir Adnan Hocacıların milletvekillerine dağıttığı kitap Adnan Hoca Meclis'ten böyle çıkarıldı İlginizi Çekebilir Adnan Hoca Meclis'ten böyle çıkarıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...