Başkan tıbbi ekipman karşılığında başkanlık uçağını satıyor

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, kendisinden önceki dönemde satın alınan lüks başkanlık uçağını satıyor. Alıcının kim olduğu açıklanmazken, teklifin 120 milyon dolar düzeyinde olduğu, bedelin bir kısmının nakit bir kısmının tıbbi ekipman olarak ödenebileceği belirtildi. Obrador, Temmuz 2018'deki başkanlık seçimi öncesinde söz konusu uçağı satmayı vaat etmiş ve "Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” demişti.

Başkan tıbbi ekipman karşılığında başkanlık uçağını satıyor

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, kendisinden önceki dönemde satın alınan lüks başkanlık uçağını satıyor.

Reuters’ın haberine göre, Boeing 787 Dreamliner tipi VIP uçağın 120 milyon dolar düzeyinde belirlenen bedelinin, bir kısmı nakit bir kısmı sağlık ekipmanı olarak ödenebilir. Alıcının kim olduğu ise henüz açıklanmadı.

Söz konusu uçak, Meksika'da Temmuz 2018’deki başkanlık seçimleri öncesinde en çok tartışılan konulardan biri olmuş, sol eğilimli Obrador, başkan seçilmesi durumunda uçağı satmayı vaat etmişti.

Eski devlet başkanı Enrique Pena Nieto toplam 392 milyon dolar ödeyerek satın aldığı uçak için Obrador, “Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” demişti. Obrador, ABD’ye bir hava yolu şirketinin ekonomi sınıfında seyahat etmişti.

Meksika, 311 bin vaka ve 36 bin ölümle corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

Meksika'daki Covid-19 ölümleri Fransa'yı geride bıraktı İlginizi Çekebilir Meksika'daki Covid-19 ölümleri Fransa'yı geride bıraktı

TOPLAMDA 60 UÇAK

Obrador, Aralık 2018’de düzenlediği bir mitingde uçakların satışıyla ilgili, “Yozlaşmış politikacıların kullandığı uçak ve helikopterleri satyoruz” ifadelerini kullanmış, hükümetin envanterinde bulunan 60 uçak ve helikopteri de satacaklarını açıklamıştı.

O dönem Meksika Maliye Bakanı ülkedeki gazetecileri uçağın içinin fotoğraflarını çekmek için davet etmiş, Reuters şu fotoğrafları geçmişti:

Pilotların dinlenme odası

Uçağın tuvaleti

Kokpitten bir görüntü

ABD Corona Dolar Ekonomi Fransa Maliye Bakanı Meksika para Reuters Sağlık söz uçak