Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de bir litre petrol ve benzin fiyatı su fiyatının yarısına geriledi

159 litrelik bir varil Brent tipi petrolün 25 dolara gerilemesiyle birlikte, TL cinsinden bir litre petrol fiyatı 1,02 TL'ye geriledi. Bu gece itibarıyla bir litre benzinin vergisiz rafineri çıkış fiyatı da 1,06 TL'ye geriliyor. Markette plastik şişede bir litre su fiyatı ise 2 TL seviyesinde.

Sozcu.com.tr
11:46 -
Türkiye’de bir litre petrol ve benzin fiyatı su fiyatının yarısına geriledi

Corona virüsü salgının küresel talebi düşürmesi ve Suudi Arabistan ile Rusya arasında başlayan fiyat rekabeti nedeniyle, Brent tipi petrolün varil fiyatı 25 dolar ile son 17 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Fiyattaki sert düşüşle birlikte, ilginç bir tablo ortaya çıktı: Bir litre petrol, bir litre suyun yarı fiyatına gerilemiş oldu.

Bir varilde, standart olarak 159 litre petrol bulunuyor. Dolar/TL kuru 6,52 TL’den hesaplandığında, petrolün varil fiyatı 163 TL, litre fiyatı 1,02 TL oluyor. Dolar cinsinden ise petrolün litre fiyatı 15 cent’e gerilemiş durumda.

Bir litre suyun market fiyatı ise yaklaşık 2 TL seviyesinde.

Bu durumda, petrolün bir litresi şu an markette satılan bir litre suyun yarı fiyatına denk geliyor.

VERGİSİZ BENZİN DE SUYUN YARI FİYATINA DÜŞTÜ

Bugün itibarıyla bir litre benzinin Tüpraş’tan vergisiz rafineri çıkış fiyatı 1,22 TL. Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek 16 kuruşluk indirimle birlikte rafineri çıkış fiyatı da 1,06 TL’ye gerileyecek.

Böylece bir litre benzinin vergisiz fiyatı da suyun yaklaşık yarısına gerilemiş olacak.

İLGİLİ HABERBenzinin rafineri çıkışı 1,43 TL'ye kadar indiBenzinin rafineri çıkışı 1,43 TL'ye kadar indi

2,52 TL SABİT ÖTV VE YÜZDE 18 KDV VAR

Önceki gün sozcu.com.tr’ye konuşan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş ve Başkent Üniversitesi’nden Dr. Ozan Bingöl, akaryakıt fiyatlarındaki yüksek ve sabit ÖTV’nin, vergi oranı artışında ve akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün petrol fiyatlarındaki düşüşün gerisinde kalmasında temel faktör olduğuna dikkat çekmişti.

Bu geceden itibaren rafineri çıkış fiyatı 1,06 TL’ye gerileyecek olan benzin fiyatına, 2,52 TL maktu (sabit) ÖTV, yüzde 4,58’lik EPDK payı ve bunların toplamına yüzde 18’lik KDV ilavesi yapılıyor. Daha sonra nakliye, dağıtıcı ve bayi payları da eklenip tekrar KDV ilave edilince fiyat 5 TL’yi aşıyor.

 

Son güncelleme: 13:48 19.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more