Bloomberg: Türkiye geçen ay FED’e başvurdu

Corona virüsü salgını nedeniyle IMF'ye kredi başvurusunda bulunan 90 ülke arasına dahil olmayan Türkiye, dolar ihtiyacı için ABD Merkez Bankası'na (Fed) başvurdu. Bloomberg, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dolar ihtiyacını karşılamak için takas hattına (swap line) dahil olmak üzere geçen ay ABD Merkez Bankası'na (Fed) başvurduğunu yazdı. Henüz takas hattındaki ülkeler arasına Türkiye eklenmedi. Fed ilk olarak Avrupa, Japonya, Kanada, İsviçre ve İngiltere merkez bankarıyla takas hattı kurmuş, daha sonra 19 Mart'ta Singapur, Güney Kore, Brezilya, İsveç, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Norveç ve Danimarka merkez bankalarını da hatta dahil etmişti.

Bloomberg: Türkiye geçen ay FED’e başvurdu

Corona virüsü salgını sonrasında ABD Merkez Bankası (Fed), artan küresel dolar talebini karşılamak üzere 14 ülke ile takas hattı (swap line) kurarken, Türkiye’nin de hatta dahil olmak için resmi başvuru yaptığı öne sürüldü.

Bloomberg’ün konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da takas hattına dahil edilmesi resmi olarak Ankara tarafından talep edildi. Ancak Fed henüz Türkiye’yi hatta dahil etmedi.

TCMB’nin brüt rezervlerinin yıl başından bu yana 11 milyar dolar azaldığına dikkat çeken Bloomberg, Türkiye’nin döviz ihtiyacı duyduğuna dikkat çekti.

Türkiye, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvuran 90 ülke arasında yer almamıştı.

Türkiye corona için IMF'den yardım istemedi İlginizi Çekebilir Türkiye corona için IMF'den yardım istemedi

14 ÜLKE TAKAS HATTINDA

Fed ilk olarak Avrupa, Japonya, Kanada, İsviçre ve İngiltere merkez bankarıyla swap hattı kurmuş, daha sonra Singapur, Güney Kore, Brezilya, İsveç, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Norveç ve Danimarka merkez bankalarını da hatta dahil etmişti.

Fed daha sonra takas hattında olmayan ülkeler için bir adım daha atmış, yabancı merkez bankalarının ellerindeki ABD Hazine tahvilleri karşılığında dolar alabilmesine imkan tanımıştı.

Türkiye elindeki ABD tahvili miktarını Washington ile ilişkilerin gerilmesi üzerine 77 milyar dolar seviyesinden 2,8 milyar dolara kadar düşürdüğü için bu imkandan sınırlı şekilde yararlanabiliyor.

Fed takas hattına 9 ülkenin merkez bankasını daha ekledi İlginizi Çekebilir Fed takas hattına 9 ülkenin merkez bankasını daha ekledi Fed dünyaya ABD tahvili karşılığı dolar verecek İlginizi Çekebilir Fed dünyaya ABD tahvili karşılığı dolar verecek FED'in döviz hattı çare olmaz İlginizi Çekebilir FED'in döviz hattı çare olmaz

 

ABD Ankara Avrupa Avustralya Brezilya Corona Danimarka Dolar Ekonomi FED Güney Kore IMF İngiltere İsveç İsviçre Japonya Kanada Meksika Merkez Bankası Norveç para Rusya Singapur Türkiye