Sözcü Plus Giriş

Çin’de kara pazartesi: Bir günde 393 milyar dolar buharlaştı

Çin'de 10 günlük aranın ardından açılan borsalarda bir günlük kayıp 393 milyar dolara ulaşırken, Yuan/Dolar kuru da kritik 7 seviyesini aştı. Çin Merkez Bankası piyasaya bol para enjekte edip faizleri düşürerek paniği yatıştırmaya çalıştı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:48, 03/02/2020
Çin’de kara pazartesi: Bir günde 393 milyar dolar buharlaştı

Corona virüsü salgınının vurduğu Çin’de 23 Ocak’tan itibaren kapalı olan piyasalar bugün açılırken, CSI 300 Endeksi yüzde 9.1’lik sert kayıpla açıldı. Bu düşüş, 2015’te varlık balonunun patlamasıyla yaşanan düşüşten sonraki en yüksek günlük kayıp oldu. Günü yüzde 8’lik değer kaybıyla kapatan Çin’deki Şangay borsası, tatil öncesi son gün olan 23 Ocak’ı da yüzde 2.8’lik düşüşle bitirmişti.

Borsada bir günlük değer kaybı 393 milyar dolara ulaştı.

Bloomberg’in aktardığına göre, yaklaşık 4 bin hisseden 3 bin 257’si yüzde 10’luk günlük limitte değer kaybı yaşarken, Çin’in gösterge demir cevheri kontratları sınır oranı olan yüzde 8 değer kaybetti. Bakır, ham petrol ve palm yağı da izin verilen en yüksek oranlarda düştü.

En çok değer kaybeden hisseler, telekom, teknoloji ve emtia şirketlerinin hisseleri oldu.

10 yıllık Çin devlet tahvilleri de 2014’ten bu yana en yüksek değer düşüşünü yaşarken, Çin para birimi Yuan da dolar karşısında yüzde 1’i aşan oranda kayıp yaşadı ve Yuan/Dolar kuru kritik seviye olan 7’yi aştı.

İlginizi ÇekebilirDev şirketler bir bir mağazalarını kapatıyorDev şirketler bir bir mağazalarını kapatıyor

Çin Merkez Bankası, corona virüsü salgınıyla sarsılan piyasaları rahatlatmak için kısa vadeli faizleri de 10 baz puan düşürdü. Banka ayrıca, piyasaya 129 milyar dolar (900 milyar Yuan) likidite enjtekte etti.

ALMAK DA ZOR SATMAK DA

Pekin WanDeFu Yatırım Yönetimi şirketinden Li Shuwei, salgının ne zaman durdurulacağı konusunda uzmanların da net bir fikri olmadığını ve bu yüzden piyasaların da zor durumda olduğunu söyledi. Shuwei, şu an hisse almak için erken olduğunu, yüzde 10’luk limitler nedeniyle de satış yapmanın da zor olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD’nin ardından Çin borsalarında da değeri en çok artan hisseler, ilaç ve aşı üreten firmaların hisseleri oldu.

İlginizi ÇekebilirSalgın bu hisseleri uçurduSalgın bu hisseleri uçurdu

 

Yayınlanma Tarihi:08:40,