Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü Çin ekonomisini nasıl etkileyecek?

S&P'nin yaptığı bir değerlendirmeye göre Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüsü krizi böyle devam ederse Çin'in ekonomik büyümesi olaydan yüzde 1.2 puan etkilenecek. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin ekonomisinde yaşanacaklar küresel ekonomi için de oldukça kritik.

Sozcu.com.tr
09:42 -
Corona virüsü Çin ekonomisini nasıl etkileyecek?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü (2019-nCoV) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi. Çin medyası, hayatını kaybedenlerin neredeyse yarısının 80 yaşın üzerinde olduğunu duyurdu.

S&P tarafından yapılan açıklamaya göre Çin'deki corona virüsü salgını devam ederse ülke ekonomisinin büyümesi de zarar görecek. Çin 2019 yılında yüzde 6.1 büyüyerek son 29 yılın en düşük büyüme rakamını görmüştü.

Financial Times'ta yer alan ve S&P tarafından yapılan tahmine göre karantina ve hastalığın yayılma hızı sürdüğü sürece Çin’in büyümesi 2020 sonu için beklenenden yüzde 1.2 puan daha az olabilir.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in büyümesinde yaşanacak bir sapma, dünya ekonomisi ve ticareti için de bir risk unsuru.

Çin'de corona virüsüyle enfekte olan 830 kişi bulunduğu açıklandı. Tayland, Vietnam ve Japonya'da birden fazla vaka bulunuyor. ABD, Tayvan ve Singapur ise bir vaka tespit edildiğini duyurdu.

 

İLGİLİ HABERCorona virüsüyle ilgili korkutan uyarı! Bu kişiler tehlikede...Corona virüsüyle ilgili korkutan uyarı! Bu kişiler tehlikede...
Son güncelleme: 09:51 24.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more