Sözcü Plus Giriş

DİBS’ler için Euroclear Bank ile anlaşmaya varıldı

Devlet İç Borçlanma Senetleri’ne (DİBS) takas ve saklama hizmeti verilmesi hususunda yabancı merkezi saklama kuruluşu (YMSK) Euroclear Bank ile mutabakata varıldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:00, 09/06/2020
DİBS’ler için Euroclear Bank ile anlaşmaya varıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, devlet iç borçlanma senetlerine takas ve saklama hizmeti için Euroclear Bank ile mutabakata vardığını, anlaşma ile yabancıların Türk tahvillerine erişiminin artacağını açıkladı.

Hazine’den yapılan yazılı açıklamada, “Devlet İç Borçlanma Senetleri’ne (DİBS) takas ve saklama hizmeti verilmesi hususunda yabancı merkezi saklama kuruluşu Euroclear Bank ile mutabakata varılmıştır. Euroclear Bank saklama özelliği ile yurt dışı
yerleşiklerin; TL, dolar, euro ve altın cinsi Türk tahvillerine erişim sağlayabilme kabiliyetleri artacaktır” denildi.

Euroclear Bank ile Hazine’nin ortak açıklamasında ise Euroclear Bank tarafından sunulan takas ve saklama hizmeti sağlayabilen ülkelerin kazanımlar elde ettiğine dikkat çekildi.

ANLAŞMA NE ANLAMA GELİYOR?

Ortak açıklamada lokal borçlanıcıların daha geniş likidite havuzlarına ulaşabildikleri ve bu sayede borçlanma maliyetlerindeki oynaklıkların azalmasını sağlayabildiklerine dikkat çekildi.

Bluebay’den Timothy Ash, anlaşmayı Türkiye ekonomi yönetiminin aslında yabancı yatırımcıları lokal piyasalarda daha çok görmek istemesinin bir göstergesi olarak gördüğünü ifade etti.

Birkaç yıldır düşüş trendinde olan Hazine tahvillerindeki yabancı payı tek hanelere indi. Merkez Bankası’nın geçen hafta yayımladığı verilere göre Ocak-Mayıs döneminde yurt dışı yerleşiklerin tahvil piyasasından çıkışları yaklaşık 4 milyar dolara ulaştı. Buna karşılık TCMB ve lokal bankaların payı ise artıyor. (REUTERS)

Yayınlanma Tarihi:09:35,