Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? Dolar o seviyeye demir attı…

Uzun süre 6.85 seviyesine demir atan dolar/TL yeni haftaya 6.86 TL seviyesinde başladı. Yurt içinde bugün açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor. Kur küresel gelişmeleri izleyecek.

07:48 -
Dolar ne kadar oldu? Dolar o seviyeye demir attı…

Küresel piyasaların aşırı ucuz likidite ile mali destek politikalarından destek bulmasıyla risk iştahı da canlılığını korurken, piyasada veri gündemi ve Hazine ihaleleri izlenecek.

Corona virüsünde devam eden küresel ikinci dalga endişeleri risk iştahındaki canlı seyrin sınırlı kalmasındaki en büyük etken olmaya devam ediyor. Borsa İstanbul’da ise altı yabancı kuruma bugünden itibaren 1 ve 3 ay süreyle açığa satış yasağı getirildi. Barclays Capital, Credit Suisse ve Merrill Lynch’e 3 ay; Goldman Sachs, JPMorgan, Wood and Company Financial’a 1 ay açığa satış yasağı getirildi.

SPK geçen yıl ekim ayında banka hisselerinde, Şubat ayında ise tüm hisselerde açığa satışı yasaklamıştı. BIST-30 endeksinde
yer alan hisseler için açığa satış yasağı ise 1 Temmuz’da kaldırmıştı.

NELER TAKİP EDİLECEK?

İç piyasada bugün TCMB’nin aylık enflasyon değerlendirmesi, haziran ayı reel efektif kur endeksi ile Hazine’nin 2 yıllık gösterge tahvili ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvili yeniden ihraçları izlenecek.

Dış piyasalarda ise ABD ISM hizmetler endeksi başta olmak üzere veri gündemi risk iştahı açısından takip edilecek. ABD’deki yeni corona virüsü vakalarında tekrar artış gözlenmesine rağmen yatırımcılar Haziran ayında açıklanan ve beklentileri aşan verilerden destek buldu. Dünyanın pek çok borsası geçen haftayı kazanımla kapattı.

ABD’de corona virüsü vakalarında görülen ciddi artış bazı yatırımcıların döviz piyasasında büyük pozisyonlar almasının önüne geçmiş olsa da çoğu yatırımcı büyük ekonomilerin toparlanmaya devam edeceği ihtimaline odaklanıyor. Dolar, çoğu para birimine karşı pozisyonunu korurken yatırımcılar bugün ABD hizmetler sektöründeki daralmanın devam edip etmediğini gösteren veriye odaklandı. Veri daralmanın durduğuna işaret ederse ekonomik toparlanmanın devam ettiği beklentilerini daha da canlandırabilir.

ENFLASYON BEKLENTİLERİN OLDUKÇA ÜZERİNDE

Haziran ayına ilişkin enflasyon verileri TCMB’nin %7.4 olan yıl sonu enflasyon tahmininden uzaklaşıldığına işaret ederken, TÜFE beklentilerin üzerinde %1.13 artış kaydetti, yıllık enflasyon da %12.62’ye yükseldi.

Merkez Bankası veri öncesinde 25 Haziran’da çekirdek enflasyon göstergelerindeki yükseliş eğilimine vurgu yaparak neredeyse bir yıldır devam eden faiz indirimlerine ani bir ara verdi ve politika faizini %8.25’te tuttu. TCMB Murat Uysal başkanlığındaki son dokuz PPK toplantısında toplam 1,575 baz puanlık faiz indirimine gitmiş, politika faizini %24’ten %8.25’e düşürmüştü.

Önümüzdeki aylarda baz etkisinin de desteğiyle enflasyonda düşüş bekleniyor. Ancak bu düşüşün boyutu konusunda ekonomi yönetimi ve ekonomistlerin tahminleri birbirinden farklı. Piyasanın yaklaşık olarak çift hanedeki enflasyon tahmini ile TCMB’nin %7.4 tahmini arasındaki fark da gittikçe belirginleşiyor.

Piyasalar TCMB’nin ay sonundaki enflasyon raporunda bankanın tahminlerini yukarı revize etmesini bekliyor. Enflasyon verileri ile birlikte sigara ve alkolün ÖTV’sinde altı ayda bir yapılan ÜFE oranındaki otomatik artış da gerçekleştirdi. TÜİK verilerine göre sigara ve alkolde vergi artışı %6.89 oldu.

Dolar/TL yaklaşık bir aydır dar bir bantta sıkışmış durumda. Son iki haftada ise kur cuma günü yaşanan sınırlı yükseliş haricinde 6.85 seviyesinde oldukça yatay bir seyir izliyor. Yatay seyirde kamunun döviz arzı belirleyici durumda. Bankacıların TCMB verilerinden yaptığı hesaplamaya göre mayıs sonu itibarıyla kamunun TCMB rezervlerinden yaptığı döviz arzı yaklaşık 55 milyar dolar seviyesinde.

Öte yandan son dönemde bu trende kamu bankalarının açık pozisyonları da ekleniyor. Bankacılar yılbaşından beri devam eden
kamu döviz arzının cuma günkü yükselişten sonra yaşanan düşüşte de etkili olduğunu belirtiyorlar.

CDS’TE BELİRGİN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YÜKSELİŞ

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. 5 yıllık CDS bu sabah 456/466 seviyesinde güne başladı. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri ise Cuma günü son işlemde %12.18 oldu. (REUTERS)

Son güncelleme: 13:33 06.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more