Sözcü Plus Giriş

Gözler Merkez Bankası kararında! Dolar ne kadar oldu? İşte dolar/TL kurunda son durum…

Dolar/TL 5.88 seviyesinde olan seyrine devam ediyor. BIST 100 endeksi ise 122 bin 289 puan ile tarihi rekorunu yeniledi. Öte yandan piyasaların odaklandığı kararda Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan düşürerek yüzde 11.25 seviyesine çekti.

08:09 -
Gözler Merkez Bankası kararında! Dolar ne kadar oldu? İşte dolar/TL kurunda son durum…

Merkez Bankası faiz kararını açıklanacağı yeni güne Dolar/TL 5,87 seviyesinden başladı. Borsa İstanbul BIST100 endeksi dün kırdığı rekorunu bugün de geliştirdi ve 122 bin 289 seviyesini gördü. Merakla beklenen faiz kararında ise Merkez Bankası indirimlere devam etti. 75 baz puan indirilen politika faizi, yüzde 11.25 seviyesine çekildi.

Dolar/TL bugün en düşük 5,8722, en yüksek 5,8804 seviyesini gördü. Euro/TL 6,56 seviyesinden açıldı. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,83 (Önceki %11,71) oldu.

Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyaloğu’ndan Çin tarafının sorumlusu Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Başkanı Donald Trump ile Washington’da birinci faz ekonomik ve ticari anlaşmasını imzaladı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının “ikinci fazı” için görüşmelerin hali hazırda başladığını söyledi.

Beyaz Saray’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Çin’den ithalata uygulanmakta olan gümrük tarifelerinin ticaret anlaşmasının birinci fazının Pekin tarafından nasıl uygulamaya geçirildiği görülene kadar devam edeceğini söyledi.

Moody’s, “ABD-çin ticaret anlaşması pozitif, ancak temel farklılıkları çözmeyecek, global olarak işletmelerin güvenini azaltacak” değerlendirmesi yaptı.

ABD Başkanı Trump’ın azil maddeleri Senato’ya teslim edildi.

Fed tarafından hazırlan Bej Kitap raporu, ABD ekonomisinin 2019 yılının son 6 haftasında ılımlı bir hızla büyüdüğünü ancak ABD’nin ticaret politikasına ilişkin belirsizliğin şirketlere zarar vermeye devam ettiğini ortaya koydu. (FOREKS)

Son güncelleme: 14:07 16.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more