Dolar ne kadar oldu? Faiz kararı sonrası dolarda son durum…

Dolar/TL Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası 6.07 seviyesinin üzerine yükseldi. Kur akşam saatlerinde açıklanacak Fed tutanaklarının izleyecek.

Dolar ne kadar oldu? Faiz kararı sonrası dolarda son durum…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararını açıkladı. Merkez faizi 50 baz puan indirerek yüzde 10.75 seviyesine çekti.

 

Bankacılara göre TCMB enflasyonda önümüzdeki dönemde yaşanacak düşüşleri öne çıkararak faiz indirimlerine yavaşlayarak devam edecek.

Jeopolitik gelişmelerde Suriye’ye yönelik endişeler de piyasada takip edilen konulardan biri ve baskı unsuru olmayı sürdürüyor. Ankara geri çekilme olmaması halinde Esad güçlerini Türkiye’nin kendisinin püskürteceğini Moskova’ya da bildirdi.

İki gündür Moskova’da görüşmelerde bulunan Türk heyet ise dün görüşmelerini tamamlarken Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, müzakerelerden Türkiye’yi tatmin edici bir sonuç çıkmadığını söyledi.

Hafta boyunca izlenecek diğer gelişmeler arasında TBMM Genel Kurul’da görüşmeleri başlanan bankacılık kanununda değişiklik öngören kanun teklifi de yer alıyor. Teklifin bugün yasalaşması bekleniyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kısa sürede sürecin tamamlanacağına yönelik açıklamaları ardından İş Bankası’nın hisse devri öngören bir düzenlemenin TBMM’ye gelip gelmeyeceği de piyasalarda takip ediliyor.

TCMB’NİN DESTEĞİYLE GERİLEYEN TAHVİL GETİRİLERİ YÜKSELİŞTE

TCMB’nin tahvil portföyünü 19 milyar TL’den bilançosunun %5’ine yani yaklaşık 32-33 milyar TL’ye çıkaracak olması ve Hazine’nin uzun süredir uzun vadeli sabit kuponlu tahvil ihraç etmemesi tahvil getirilerindeki düşüş sürecini destekler nitelikte. Ancak son günlerde artan riskten kaçış düşüşü durdurmuş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesinden 10 puan geriledikten sonra sınırlı yükselişte. Önceki hafta Cuma günü spot kapanışta %10.60 olan ortalama bileşik getiri dün %11.41 oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvilde de seyir benzer şekilde. Ocak sonunda en son 2016 yılı son aylarında görülen %9.96 seviyesi test edildikten sonra getiriler yükselişte. Önceki hafta Cuma günü %10.44 olan ortalama bileşik getiri dün spot kapanışta bileşik %11.27 oldu. (REUTERS)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...