Dolar ne kadar oldu? (23.07.2020)

Dolar/TL uzun süredir bulunduğu 6.85 TL seviyesindeki seyrine devam ediyor. Haftanın en önemli kararında Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25 seviyesinde sabit bıraktı.

Dolar ne kadar oldu? (23.07.2020)

Dolar/TL 2019’dan beri 100 milyar doları aşan kamunun döviz arzının da desteğiyle 6.85 etrafında oldukça dar bir bantta seyrederken, euro/TL AB kurtarma paketi kaynaklı eurodaki değer kazancı ile yükselişte.

Dış piyasalarda canlılığını sürdüren küresel risk iştahı izlenirken haftanın en önemli kararında Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25 seviyesinde sabit bıraktı.

Küresel piyasalarda dolar, ABD ile Çin arasında artan gerilimin yatırımcıları temkinli davranmaya sevk etmesine paralel olarak başlıca para birimleri karşısında dip seviyelerden toparlanmaya çalıştı. Euro ise Avrupalı liderlerin corona virüsü yardım paketi üzerine anlaşmasıyla dün 21 ayın en yüksek seviyesi olan 1.1601 doları gördükten sonra %0.3 gerileyerek 1.1571 dolarda işlem gördü. Dolar/TL hafta başında yaşanan düşüş haricinde yaklaşık bir aydır 6.85 etrafında oldukça dar bantta neredeyse hareketsiz bir seyir izliyor.

Bankacılar ayrıca bu hafta TCMB’nin uzun bir aradan sonra VİOP’ta bu hafta vadeli döviz kontratlarında tekrar işlem yaptığına da dikkat çekiyorlar. İşlem tutarı 40 milyon dolar civarı ile sınırlı kalsa da süreç piyasada yakından izleniyor. Bankacılara göre haftanın kalanında ise piyasalarda kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin yarın yıllık derecelendirme takvimine yönelik olası not güncellemesi izlenecek. Öte yandan Yunanistan ile gerilim ve Libya süreci de piyasalarda yakından izlenen konular arasında.

DOLAR/TL’DEKİ YARAT SEYİRDE KAMU DÖVİZ ARZI BELİRLEYİCİ

TL’nin istikrarlı ve rekabetçi bir seyir izlemesi Türkiye’nin yeni ekonomi politikasının temel hedeflerinden biri haline gelirken, Merkez Bankası rezervlerinden yapılan döviz satışlarına son dönemde kamu bankalarının kendi bilançolarından yaptıkları satışlar da eklendi. Kamu bankalarının geçen yıl Aralık ortasında neredeyse sıfır olan net döviz açık pozisyonları Haziran’dan itibaren belirgin artış göstererek 3 Temmuz itibarıyla 8 milyar doların üzerine çıktı.

BDDK verilerine göre, 10 Temmuz itibarıyla ise kamu bankalarının yabancı para açık pozisyonu 9.7 milyar dolara yükseldi. TCMB ile birlikte bakıldığında Türkiye’nin 2019 başından bu yana piyasalara müdahaleyi de içeren toplam döviz arzı da 100 milyar doları çoktan aşmış durumda.

CDS YENİDEN 500 BP’NİN ALTINDA

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise corona virüsüyle birlikte 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. Belirgin düşüşün ardından genel olarak yükseliş yönlü seyir izleyen 5 yıllık CDS geçen hafta itibarıyla 500 puanı aşmıştı. CDS bu sabah ise 490/499 seviyesinde güne başladı. Gösterge 10 yıllık tahvilde ise dün son işlem %12.3 oldu.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 19 kişinin corona virüsün hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 5 bin 545'e yükseldiğini açıkladı.

Brezilya’da günlük yeni corona virüsü vakası sayısı ABD’yi geride bıraktı. Brezilya’da son 24 saatte 67 bin 860 yeni vaka tespit edildi ve bin 284 kişi yaşamını yitirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Pfizer ve BioNTech ile corona virüsü salgını ile mücadele konusunda tarihi bir anlaşmaya vardıklarını söyledi. ABD söz konusu şirketin ortak aşı çalışmasından 100 milyon doz alacak ve karşılığında 1,9 milyar dolar ödeyecek. (REUTERS-sozcu.com.tr)

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Brezilya Çin Corona Dolar Dolar ne kadar Donald Trump Ekonomi Euro faiz Libya Merkez Bankası para Sağlık Sağlık Bakanlığı söz Türkiye Yunanistan
Loading...