Sözcü Plus Giriş

Dolar kurunda son durum? FED kararı sonrası dolar kaç TL oldu?

Yatay bir seyir izleyen dolar kuru bugün yönünü yukarı çevirdi. Dolar/TL hafta boynuca 5.95 civarında dar bantta bir seyir izledikten sonra artan jeopolitik tansiyonla yükselişe geçti. Kur 5.9851 ile 26 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Küresel piyasalar da corona virüsü nedeniyle baskı altında.

07:46 -
Dolar kurunda son durum? FED kararı sonrası dolar kaç TL oldu?

Dolar kurunda küresel piyasalarda yeni corona virüsün yayılmasına ilişkin endişelerle yaşanan satış baskısı devam ediyor.

ABD Merkez Bankası(Fed), faiz oranlarını değiştirmedi, repo operasyonunu Nisan ayına kadar devam ettireceğini açıkladı.

Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow, FOMC’nin faizleri değiştirmeme kararı sonrasında yaptığı değerlendirmede Fed’i daha cesur olduğunu görmek istediğini söyledi.

Buna göre federal fonlama oranı yüzde 1.50 – 1.75 aralığında kaldı. Bankanın Aralık ayı tahminleri de 2020 yılında faizlerde değişiklik olmayacağına işaret ediyordu.

 

FED BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Powell, Fed'in politika faizini beklentiler doğrultusunda değiştirmeyerek, yüzde 1,50-1,75 aralığında sabit bırakmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Powell, “Ticaretteki bazı belirsizlikler son zamanda azaldı. 2018’in ortalarındaki azalışın ardından küresel büyümede bazı dengelenme işaretleri oluştu. Bununla birlikte, yeni corona virüsten kaynaklananlar dahil olmak üzere görünümdeki belirsizlikler devam ediyor.” ifadelerini kullandı. (FOREKS-SOZCU.COM.TR)

Son güncelleme: 13:30 30.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more