Erdoğan ‘müjde’yi açıkladı! Dolarda sert dalgalanma… (21.08.2020)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü duyurusunu yaptığı müjdeyi açıkladı. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de yaptı. Açıklamanın ardından dolar/TL, 7.22 seviyesinden sert yükselerek 7.30'u aştı. Sabah saatlerinden itibaren artıda olan BIST100 haftayı ekside kapattı. Çarşamba gününden bu yana yükselen enerji şirketlerinin hisselerinde büyük kayıplar yaşandı.

Erdoğan ‘müjde’yi açıkladı! Dolarda sert dalgalanma… (21.08.2020)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Zonguldak açıklarındaki Tuna-1 havzasında 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu açıklaması piyasada sert hareketlere neden oldu.

Erdoğan'ın açıklaması öncesinde 7,22 seviyesinde seyreden dolar/TL kuru 7,35'lere kadar çıkarken müjde açıklanacağının duyurulduğu Çarşamba gününden bu yana sert yükselen enerji hisselerinde büyük kayıplar görüldü.

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) haftanın son işlem gününde 1,106 ve 1,141 puan arasında hareket ettikten sonra yüzde 1.50 düşüşle 1,109.88 puanda kapandı. Yüzde 25'e varan değer kazançları yaşayan enerji şirketlerinde değer kayıplarının yüzde 10'a yaklaştığı görüldü.

Reuters'ın dün üst düzey bir yetkiliye dayanarak servis ettiği haberinde doğalgaz rezervinin 800 milyar metreküp olduğu belirtilmişti. Bu gelişme piyasayı açıklanan değerden daha büyük bir gaz sahası bulunduğu konusunda beklentiye soktu.

İşte 'müjde' beklentisiyle en çok değerlenen şirketler İlginizi Çekebilir İşte 'müjde' beklentisiyle en çok değerlenen şirketler