Sözcü Plus Giriş

Emekli zammı ne kadar oldu? Ocak 2020 emekli maaş zammı oranı belli oldu mu?

Emekli maaşı zammı oranı Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile belli olacak. Emekliliğe hak kazanan tüm vatandaşların aldıkları aylık emekli maaşlarına yıl içinde biri Ocak diğeri de Temmuz olmak üzere iki farklı dönemde zam alıyor. Aralık ayında TÜFE sıfır çıksa, yani hiç artmasa dahi emeklilere yılın başında yüzde 5.71 zam yapılacak. Peki 2020 emekli zammı ne kadar olacak?

09:28 -
Emekli zammı ne kadar oldu? Ocak 2020 emekli maaş zammı oranı belli oldu mu?

Yeni yılla birlikte emekliler maaşı zammı için dört gözle bekliyor Geçim derdini bir nebze azaltma imkanı sunan maaş zammı enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Peki 2020 emekli zammı ne kadar olacak?

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

TÜİK verilerine göre, Temmuz ayından bu yana 5 aylık TÜFE artışı şimdiden yüzde 5.71 oldu. Aralık ayında TÜFE sıfır çıksa, yani hiç artmasa dahi emeklilere yılın başında yüzde 5.71 zam yapılacak.

Memur ve memur emeklilerine ise yüzde 4'lük normal zamma ilave olarak yüzde 0.71 oranında enflasyon farkı verilecek. TÜFE aralık ayında son 10 yılın ortalaması olan yüzde 0.33 oranında artması halinde emeklilere yüzde 6.06 zam, memur ve memur emeklilerine yüzde 4 zam artı yüzde 1.06 enflasyon farkı ödenecek.Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yılın sonunda enflasyonun yüzde 12 olması içinse Aralık ayında TÜFE'nin en az yüzde 0.89 artması gerekiyor. Bu da emeklilere yüzde 6.65 zam, memur ve memur emeklilerine yüzde 1.65 enflasyon farkı verileceği anlamına geliyor.

İLGİLİ HABEREmekli maaşı zam hesaplama nasıl yapılır? Emekli maaşı zam hesaplama nasıl yapılır?

 

Son güncelleme: 11:17 02.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more