Eresin: Corona’nın İtalya’da görülmesi kötü oldu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Corona virüsün Avrupa'da özellikle İtalya'da görülmesi turizm sektörünü negatif yönde etkilediği belirtirken, otellerin sağlık ve hijyen açısından gerekli tedbirler aldığını söyledi.

Eresin: Corona’nın İtalya’da görülmesi kötü oldu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Mili Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye bünyesinde yer alan Gastronometro iş birliğiyle düzenlenen Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’na katılan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Corona virüsün Avrupa’da görülmesini turizm açısından değerlendirdi. Yaşanan durumun turizmi negatif etkileyeceğini belirten Eresin, otellerin sağlık ve hijyen açısından gerekli tedbirler aldığını söyledi.

“CORONA ÖNÜMÜZÜ KESİYOR”

Corona virüs İtalya’ya sıçramasını değerlendiren Müberra Eresin, “Maalesef İtalya’daki durum ciddi gibi gözüküyor. Bir takım uçuşlar iptal edildi. Bazı ülkeler İtalyan vatandaşlarını kabul etmemeye başladı. Bu durum bizi de çok olumsuz yönde etkileyecek. Çin’den oluşacak kaybımızı bir şekilde Avrupalı turistle kapamaya çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte birçok workshop planladık ki Avrupa’da kalıp Çin’e seyahat etmeyecek Avrupalıları, Türkiye’ye çekmek için çalışıyoruz. Corona virüsün Avrupa’ya yayılması bu amacımızı maalesef biraz geciktiriyor ve önünü kesiyor. İlerleyen günlerde daha net şeyler söyleyebileceğiz ama şu andaki etkileri rakam olarak eksi sonuçlar veriyor.” dedi.

Corona virüsü ABD ordusuna sıçradı! İlginizi Çekebilir Corona virüsü ABD ordusuna sıçradı!

“AVRUPA’DA GÖRÜLMESİ TURİZMİ NEGATİF YÖNDE ETKİLEDİ”

Eresin, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda Türkiye, Corona virüs ile ilgili en güvenilir ülkeler içinde. Henüz görülmüş bir vaka yok. Allah korusun henüz bir salgın yok. Dolaysıyla seyahat edecek tüm turistler için öncelikli destinasyonlar içindeyiz. Ancak Avrupa’da yayılması, Avrupalı insanların bu virüsten çekiniyor olması demektir. Belki kendi ülkelerinde kalmayı tercih edebilirler. Çok yakın zamanda dünyanın en büyük fuarlarından bir tanesi Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) yapılacak. Ancak şu günlerde bu fuarın iptal edilip edilmemesi tartışılıyor. Virüsün Avrupa’da özellikle İtalya’da görülmesi turizm sektörünü negatif yönde etkiledi.”

ABD, Corona virüsü için ilk ilaç denemesine başlıyor İlginizi Çekebilir ABD, Corona virüsü için ilk ilaç denemesine başlıyor

Türkiye’ye turist çekmek için yaptıkları çalışmalara değinen Eresin, “Polonya'da workshop yapmıştık. Kazakistan'da da iki bölgede yapacağız. Paris, Moskova ve St.Petersburg'da workshoplar yapacağız. Bu workshopları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Hava Yolları ile birlikte yapıyoruz. Bu çalışmalarımızla küçük küçük turist aldığımız şehirlerden daha fazla turist çekmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizi ve özellikle İstanbul'u tanıtmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Corona virüsü bir ülkeye daha sıçradı: Ölü sayısı hızla artıyor İlginizi Çekebilir Corona virüsü bir ülkeye daha sıçradı: Ölü sayısı hızla artıyor

“OTELLERİMİZDE SAĞLIK VE HİJYEN AÇISINDAN GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR”

Corona virüse karşı otellerin aldığı tedbirler hakkında bilgi veren Eresin, “Otellerimizde sağlık ve hijyen açısından gerekli tedbirler alınıyor. Bu dönemde daha da hijyen çalışmalarımızı yükselttik. Otellerimizde hijyen ve sağlık açısından hiçbir sorun bulunmamaktadır.” şeklinde konuştu.

Düzenledikleri aşçılık yarışmasına da değinen Eresin, “Gastronomi Sektörü Yetenek Avında başlığıyla bir yarışma düzenliyoruz. İstanbul'daki 12 devlet meslek lisesinden öğrencilerimiz bugün yarışıyor. Yarışma bugünün sonuna kadar devam edecek. Yarışmadaki amacımız gastronomi öğrencilerini sektöre kazandırmak. Şu günlerde turizm bölümlerinin dönüştürülmek ya da kapatılmak istendiğini duyuyoruz. Bu yarışma ile gastronomi sektörüne ilgiyi arttırıp bunların önüne geçmek istiyoruz. Devlet okullarımızdaki öğrencilerimizin buradaki geniş imkanlarla çalışıp başarılı tabaklar çıkarmasına yardımcı olmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu. (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD asker Avrupa Bahreyn Çin Corona Güney Kore Haber İran İtalya Kazakistan Kültür ve Turizm Bakanlığı metro Moskova Ölüm Sağlık Türkiye
Loading...