Sözcü Plus Giriş

Filipinler corona önlemi olarak borsayı kapatan ilk ülke oldu

Sene başından bu yana yüzde 30 değer kaybeden Filipinler borsası geçici olarak kapatıldı. Sri Lanka borsası da aynı önlemi aldı. Dünyada çok nadir olarak görülen borsalarda geçici kapatma, corona virüsü salgını nedeniyle başka ülkelerde de bir seçenek olarak tartışılmaya başlandı.

Sozcu.com.tr
08:53 -
Filipinler corona önlemi olarak borsayı kapatan ilk ülke oldu

Corona virüsü salgını küresel piyasalarda çöküşe neden olurken, Filipinler para, hisse senedi ve tahvil piyasalarını kapatan ilk ülke oldu.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Filipinler borsası şefi Ramon Manzon, 188 milyar dolar değerindeki borsayı perşembe günü tekrar açmayı planladıklarını söyledi.

Filipinler’in ardından Sri Lanka’nın da borsayı kapattığı bildirildi.

Başka ülkelerin de virüsün finansal piyasaları sarsmasına önlem olarak borsalarını geçici olarak kapatabilecekleri belirtiliyor.

Çin’de salgının başlangıcı, borsaların kapalı olduğu Yeni Yıl Tatili’ne denk gelmiş, tatilin uzatılmasıyla borsa da bir süre daha kapalı kaldıktan sonra açılmıştı.

Filipinler’de borsa, corona virüsü salgınının etkisiyle sene başından bu yana yüzde 30 değer kaybetmişti.

ABD’de de 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ardından borsalar bir hafta kapalı kalmıştı. Yunanistan da 2015’te beş haftalığına kapatmıştı.

İLGİLİ HABERPetrolle başlayan kriz virüsle devam ediyor!Petrolle başlayan kriz virüsle devam ediyor!
Son güncelleme: 13:39 17.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more