Sözcü Plus Giriş

Fujitsu evden çalışma modelini kalıcı hale getiriyor

Corona virüsü salgını nedeniyle dünyanın dev şirketlerinin bir çoğu evden çalışama modeline geçmişti. Bazı şirketler belirli önlemler çerçevesinde yavaş yavaş tekrar ofislere dönerken bazıları da evden çalışma sistemini kalıcı hale getirmek için adımlar atıyor. Teknoloji devi Fujitsu da evden çalışma modelimi kalıcı hale getiren şirketler arasına katıldı. Japonya'da alınan karar doğrultusunda 80 bin kişi evden çalışabilecek.

14:19 -
Fujitsu evden çalışma modelini kalıcı hale getiriyor

Teknoloji şirketi Fujitsu, corona virüsüyle mücadelede ‘yeni normal’ kapsamında Japonya’daki binalarının kapasitesini yarıya indirip evden çalışma sistemini kalıcı hale getireceğini duyurdu.

Şirket, ‘İş Hayat Değişimi’ adını verdiği programla, ülkedeki 80 bin çalışanına evden çalışma imkanı tanıyacak.

Programla beraber şirket çalışanlarına esnek çalışma saatleri sunulacak ve mümkün olan her koşulda evden çalışmaları teşvik edilecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Fujitsu, yazılı açıklamasında ‘yeni çalışma yöntemiyle çalışanlarına daha güçlü, üretici, yaratıcı bir deneyim, müşterileri ve topluma da yeni değerler vaadinde’ bulunduklarını söyledi.

Şirket ayrıca, çalışanların evden, büyük kurumsal merkezden veya uydu ofisi aracılığıyla işlerine devam edebileceklerini belirtti.

TWITTER MAYISTA DUYURMUŞTU

Twitter da mayıs ayında çalışanlarının tercih etmeleri durumunda ‘sonsuza dek’ evlerinden çalışabileceklerini duyurmuştu.

Stony Brook Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Dijital Yenilik biriminde görevli Profesör Sree Sreenivasan, Twitter’ın bu kararının çalışma hayatı için ‘dönüm noktası olduğu’ yorumunu yapmıştı.

Bu ay başında Google ve Facebook da çalışanlarının yıl sonuna kadar evlerinden işlerine devam edebileceklerini açıklamıştı.

Google önce bu uygulamanın 1 Haziran’a kadar geçerli olduğunu duyurmuş, daha sonra yedi ay uzatmıştı.

İLGİLİ HABERDevler açıklıyor! Evden çalışma, kalıcı hale geliyorDevler açıklıyor! Evden çalışma, kalıcı hale geliyor İLGİLİ HABEREvden çalışanlar fazla mesai ücreti alabilir mi? Resmi tatillerde evden çalışan mesai ücreti alır mı?Evden çalışanlar fazla mesai ücreti alabilir mi? Resmi tatillerde evden çalışan mesai ücreti alır mı?
Son güncelleme: 16:25 06.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more