Sözcü Plus Giriş

Göçmen tarifesi: Minibüs 250, taksi 5-6 bin TL

Türkiye'nin sınır kapılarını açtığını ve Avrupa'ya geçmek isteyenlere engel olmayacağını açıklamasının ardından göçmenler Edirne sınırına akın ediyor. Minibüs ve otobüslere istenen ücret kişi başı 250 lirayı bulurken taksilerde fiyatlar 5-6 bin lirayı buluyor.

09:37 -
Göçmen tarifesi: Minibüs 250, taksi 5-6 bin TL

Türkiye’nin kapıları açmasında bu yana göçmenler Edirne’ye adeta akın ediyor. Bu hareketlenme fırsatçılara da gün doğurdu. Son 3 gündür çeşitli noktalardan minibüs, otobüs hatta taksilerle çok sayıda göçmen Edirne’ye taşındı.

Dünya gazetesinden Selenay Yağcı’nın haberine göre Edirne’ye gitmek için yola çıkan göçmenlerin büyük bir kısmını Afgan ve Özbekler oluşturuyor. Yolculuğun iki ayrı ilk durağı var. Ücretler de buna göre değişiyor. İlk gün Suriyelileri ücretsiz otobüsler taşırken şimdilerde aralarına Afgan ve Özbeklerin de katıldığı göçmenleri ücreti 5-6 bin lirayı bulan taksiler taşıyor.

Göçmenler Vatan Caddesi’nden sınıra gitmeye devam ediyor. / Fotoğraf: İHA

Minibüs ve otobüslere istenen ücret de kişi başı 250 liraya çıkıyor. İstanbul otogarından Edirne’ye otobüs ücretleri yaklaşık 75 TL ama turizm şirketinde yer yok. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan son 3 gündür otogarda da göçmen akını olduğunu kaydetti. Ancak göçmenlerin birçoğunun çabuk sınıra ulaşmak için Edirne’den gelen 8 kişilik taksileri kullandığını ifade ederek, “Bu taksilerin 5-6 bin liraya göçmen taşıdığı söyleniyor. Suriyelilerde şehirler arası otobüsleri tercih edenlerin sayısı da oldukça yüksek. Göç İdaresi yol izin belgesini Edirne yolcularına veriyor.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERİnsan kaçakçısı: Avrupa'nın yarısını ben gönderdimİnsan kaçakçısı: Avrupa'nın yarısını ben gönderdim İLGİLİ HABERSınırları açmadan önce yakalanan insan kaçakçıları tutuklandıSınırları açmadan önce yakalanan insan kaçakçıları tutuklandı
Son güncelleme: 09:59 03.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more