Sözcü Plus Giriş

Hava yolu şirketlerinin İran uçuşlarına ne olacak?

İran'ın Irak'ta ABD üslerini vurmasının ardından Amerikan Federal Havacılık İdaresi ve Fransız, Air France, Alman Lufthansa İran ve Irak hava sahası üzerinden uçuş gerçekleştirmeme kararı aldı. Sözcü'nün ulaştığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri İran ve Irak uçuşları ve hava sahası kullanımı hakkında henüz bir karar verilmediğini kaydetti. Gözler Türk hava yolu şirketlerinde.

11:58 -
Hava yolu şirketlerinin İran uçuşlarına ne olacak?

İran’ın Irak’taki ABD güçlerinin kullandığı üslere füze saldırısı düzenlemesinin ardından, Lufthansa ve Air France hava yolları Irak uçuşlarını askıya aldıklarını açıkladı.

Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) İran’ın Irak’taki ABD güçlerinin kullandığı üslere füze saldırısı düzenlemesinin ardından ABD’li hava yollarının İran, Irak, Umman Körfezi ve İran ile Suudi Arabistan arasındaki kalan bölgenin üzerindeki hava sahasını kullanmasını yasaklamıştı.

ABD dışındaki bazı yabancı hava yolları da söz konusu hava sahasını kullanmayacaklarını açıkladı.

FAA tarafından yapılan açıklamada, yasağın “ABD’nin sivil havacılık faaliyetleri için risk oluşturan Orta Doğu’da artan askeri faaliyet ve siyasi gerilim nedeniyle” başlatıldığı belirtilmişti.

TÜRK HAVA YOLU ŞİRKETLERİ SESSİZ

Amerikan Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) kararının ardından gözler Türkiye'deki hava yolu otoritesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne çevrildi. SÖZCÜ’nün ulaştığı SHGM yetkilileri bu konuda henüz bir karar verilmediğini kaydetti. Türk Havayolları, Pegasus, Onur Air ve Atlas Global de bölgedeki gelişmeleri anbean takip ediyor. Türk hava yolu şirketleri bu bölgeye yaptıkları uçuşlarla ilgili herhangi bir değişiklik ya da iptal kararı açıklamadı.

İLGİLİ HABERABD-İran savaşın eşiğinde! Bundan sonra ne olacak? İşte olası senaryolarABD-İran savaşın eşiğinde! Bundan sonra ne olacak? İşte olası senaryolar

LUFTHANSA, TAHRAN İLE FRANKFURT ARASINDAKİ GÜNLÜK UÇUŞU İPTAL ETTİ

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’nın sözcüsü İran’daki durumdan dolayı Frankfurt ve Tahran arasındaki günlük uçuşu iptal ettiklerini söyledi.

Sözcü Lufthansa’nın Erbil’e Cumartesi günü planlanan bir sonraki uçuşunu iptal ettiğini de sözlerine ekledi.

ABD’nin havacılık düzenleme kurumu FAA’nın ABD’li hava yollarının İran, Irak, Umman Körfezi ve İran ile Suudi Arabistan arasındaki kalan bölgenin üzerindeki hava sahasını kullanmasını yasaklamasının ardından, diğer bazı büyük hava yolları Irak ve İran hava sahasından kaçınmak için uçuşları yeniden yönlendirdiklerini söyledi.

AİR FRANCE IRAK VE İRAN HAVA SAHASI ÜZERİNDEKİ UÇUŞLARINI ASKIYA ALDI

Fransa’nın hava yolu şirketi Air France Irak ve İran hava sahasında uçuşları askıya aldığını söyledi.

Air France yaptığı açıklamada, “Uçuş güvenliğini en yüksek seviyede sağlamak için uçuş planları dünya genelindeki Fransız ve bölgesel yetkililerin kararlarına göre eş zamanlı olarak ayarlandı” dedi.

RUSYA, HAVA YOLU ŞİRKETLERİNE IRAK, İRAN, KÖRFEZ VE UMMAN KÖRFEZİ ÜZERİNDEN UÇUŞLARDAN KAÇINMASINI SÖYLEDİ

Rus Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsia, Rus hava yollarına Irak, İran, Körfez ve Umman Körfezi hava sahalarındaki uçuşlardan kaçınmalarını söyledi.

RIA haber ajansında yer alan habere göre Rosaviatsia açıklamasında “Uluslararası sivil uçuşlar için mevcut güvenlik riskleri hakkında bilgi nedeniyle; Rosaviatsia, ikinci bir talimata kadar transit uçuşlar da dahil olmak üzere Rus sivil uçuşları için İran, Irak, Basra Körfezi ve Umman Körfezi topraklarındaki hava sahasını kullanmamayı öneriyor” denildi. (REUTERS-SOZCU.COM.TR)

Son güncelleme: 15:16 08.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more