Sözcü Plus Giriş

İşten çıkarılanlar, ücretsiz izne ayrılanlar, maaşını alamayanlar sozcu.com.tr’ye yazın sesinizi duyuralım

Corona virüsü sebebiyle pek çok büyük işletme kısa çalışma ödeneği almak için başvuruda bulunuyor fakat kriz en fazla küçük esnafı etkileyecek. Yanında 4-5 kişi çalıştıran küçük esnaf personel sayısını azaltmayı düşünüyor veya hali hazırda çalışanları ücretsiz izne gönderdi. Siz de bu süreçte maaşınızı alamıyor veya eksik alıyorsanız, ücretsiz izne çıkarıldıysanız yaşadıklarınızı sozcu.com.tr'ye yazın sesinizi duyuralım!

Sozcu.com.tr
12:30 -
İşten çıkarılanlar, ücretsiz izne ayrılanlar, maaşını alamayanlar sozcu.com.tr’ye yazın sesinizi duyuralım

Corona virüsü sebebiyle büyük şirketler üretimi durdursa da evden çalışmaya geçse de bir süre daha alınan önlemlerle birlikte krizin etkilerine dayanabilecek gibi gözüküyor.

Fakat asıl sıkıntı küçük işletmelerde. İşletmelerini kapatan yanında 4-5 kişi çalıştıran küçük esnaf bir süre sonra çalışanı işten çıkarmak zorunda kalabilir veya halihazırda maaş vermeyi durdurdu.

Eğer siz de bu süreçte işsiz kaldıysanız, maaşınızı alamıyorsanız veya ücretsiz izne çıkarılmadıysanız sozcu.com.tr'ye yazın sesinizi duyuralım. (Şirket isimleri verilmeyecektir)

Yaşadıklarınızı net@sozcu.com.tr elektronik posta adresine yazabilirsiniz.

İşte gelen maillerden bazıları:

C.İ-Garson

Merhaba
Ben istanbul Etiler’de AVM’de bir restoranda çalışan bir garsonum. Virüs nedeniyle bütün personel ücretsiz izne gönderildi ve restoranımız kapandı. Kapanan iş yerimiz henüz iki ay önce açıldığı için sigorta süremiz son 2 aylık. İşsizlik parası almak için son iş yerinde 120 gün sigortalı olarak çalışmak gerektiğini biliyorum. Peki ben 120 günüm dolmadığı için işsizlik parasından yararlanamayacak mıyım? Yoksa mecburi iş yeri kapanması durumundan dolayı maaş alabilecekmiyim? İş yerimden bu konu hakkında bilgi alamıyorum.

M. P.-Turizm çalışanı

Sayın Basın Mensubu
Ben bir turizm çalışanı olarak sizlere ulaşıyorum. Maalesef daha önceki senelerde turizmde yaşanan krizlerden dolayı işletmemizin SSK ve vergi borcu bulunuyor. Kısa süreli işsizlik maaşı başvurusunda borcumuz olduğundan dolayı onaylanmadı. İşletmemizde onca çalışan arkadaşımız bulunmakta.
Ücretsiz izine çıkarılırken cebimize 5 kuruş verilmedi ve şimdi İş-Kur tarafından da ret onayı aldık. Buna nasıl bir çözüm bulacaklar? Lütfen sesimiz olun.

E.G

Ben ve benim gibi milyonlar bu ülkede iş arıyor,devletten az da olsa işsizlik maaşı alıyoruz ama gelin görün ki bu sıkıntılı günlerde pek çok işletmeye kapatma kararları verilirken acaba devletimiz işsizlerin durumunu düşünüp işsizlik maaşlarının ödemelerinin uzatılması için bir çalışma yapmış mıdır? Sesimizi ancak sizin gibi tarafsız gazetecilik anlayışına sahip medya kuruluşlarının duyurabileceğini düşünerek yazıyorum.Benim işsizlik maaşı ödeneğim Nisan ayında bitiyor,ben ve benim gibi milyonlarca işsizin maaş ödemelerinin durumu acaba 100 milyarlık ”setin” içine giriyor mu?

A.C.T.-Öğretmen

Merhaba. Sesimizi duyuran yine siz oldunuz. Samimiyetle teşekkür ediyorum. Ben ortalama 1500 liraya yarim sigorta ile çalıştırılan bir ücretli öğretmenim. Açlık sefillik sınırının altında yaşayan 100 bin kişiden biriyim. Halimiz içler acısı iken corona virüsü sebepli eğitim öğretime ara verilmesi bizleri daha derin ve sarsıcı bir sürece itti. MEB Bakanı ‘mağdur edilmeyecek’ dedi ama meğerse yalanmış. Fatura bizlere çıktı. Sesinizi devlet büyüklerine yıllardır duyuramadığımız gibi bugün de duyuramadık. Siz SÖZCÜ Gazetesi temsilcileri ve emekçileri… lütfen sesimiz olun. Ücretli öğretmenler ihmal edilip kaderine terk edildi. Bizdeki durum inanın coronadan daha vahim.

N. Z

Merhaba;
İstanbul’da orta ölçekli bir otelin genel müdürlüğünü yapıyorum. Gecen pazartesi itibarıyla personelimin yarısından fazlasına ücretsiz izin verdim, kendim de dahil olmak üzere. Ve arkadaşlarımın birçoğu Anadolu’dan gelen insanlar şimdi evlerindeler. Burada kalan personel tedirgin ve ne olacağını bilmeden bekliyor.
Gelen misafirlerden kimde ne virüs var, kimde yok kimse bilmiyor. Bu çocuklar bilmeden kör kuyuya doğru sürükleniyor. Acilen tüm çalışma arkadaşlarımın alacakları maaşlar hakkında devlet bir karar versin. Özel sektörde çalışanlar da can. Lütfen unutmayın.

A. K.-Kırtasiyeci

Ben bir kırtasiyeciyim. Okulların kapanması ile birlikte biz kırtasiyecilerin işi tamamen durdu. Çoğumuz siftah dahi yapamıyoruz. Büyük marketlerin kırtasiye malzemesi satması ile büyük bir darbe yemiştik. Bu ise bizi tamamen bitirdi. Sesimiz olduğunuz için Sözcü gazetesine teşekkür ederiz. On binlerce kırtasiye esnafı olarak devletimizden destek bekliyoruz.

M.-Servis şoförü

Merhaba ben servis şoförüyüm bildiğiniz gibi Okullar 13’ünde kapandı çalıştığım firmanın sahibi okullar kapandığı için velilerden artık para alamayacağını bundan dolayı da maaş ödemesi yapamayacağını söyledi. Ödemelerim var, 2 tane çocuğum var evime yemek almam lazım.

F.G.A.- Satış danışmanı

Merabalar. Corona virüsten dolayı işte çıkarıldım. Müşteri geliri düştüğü için çıkarıldım. Mağazada giyim üzerine çalışıyordum. Yaklaşık 2 yıla yakın tecrübem birikmişti fakat çıkarırken zorladılar, ihbarımı alamadım. Aldım diye imzalattılar. Mağazada toplam 10 ay çalıştım işsizlik maaşı alamıyorum. Çünkü onlar değil ben çıkmış gibi oldum. İşsizlik maaşı almam için ne yapmalıyım?

S. K.-Satış danışmanı

Ben izmir’de giyim mağazasında part time satış danışmanı olarak çalışıyorum. Şubat ayında Çin’de bulunan mağazaların kapalı olduğunu söyleyerek haftalık çalışma saatlerimizi 10 saat civarlarına indirdiler ve bu ay bütün çalışanlar çok az maaş aldı. Geçen hafta pazartesi günü de mağazadayken arayıp evinize gidin dediler ve bir haftadan fazladır bize hiçbir bilgi vermediler. Bu süreçte bir ödeme veya yardım yapılacak mı ya da tam aksine size bir ödeme yapamayacağız tarzında en küçük bir açıklama yapılmadı. Hepimiz mağduruz ve şirket sadece susmakla meşgul. Siz duyurun bari sesimizi.

İLGİLİ HABER8 maddede salgın döneminde çalışma hayatı8 maddede salgın döneminde çalışma hayatı
Son güncelleme: 15:52 23.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more