İşverenlerden İşsizlik Fonu kesintisini artırma planına tepki

İşsizlik Sigortası Fonu için işçi ve işveren katkısının yıl sonuna kadar iki katına çıkarılması planına işverenlerden tepki geldi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, söz konusu gelişmeden tedirgin olduklarını belirterek kanun değişikliği hazırlığından vazgeçilmesini istedi. Çalışanların brüt ücreti üzerinden İşsizlik Sigortası Fonu için işçiden yüzde 1, işverenden yüzde 2 oranında kesinti yapılıyor. Bu kesintinin 'geçici' olarak iki katına çıkarılması gündemde. Eğer düzenleme yasalaşırsa aylık net ücret kesinti oranında azalabilir.

İşverenlerden İşsizlik Fonu kesintisini artırma planına tepki

İşsizlik Sigortası Fonu için işçi ve işverenin ödediği primlerin yıl sonuna kadar iki katına çıkarılmasının gündeme gelmesine işverenlerden tepki geldi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, İşsizlik Sigortası Fonu'ndaki işveren payının artırılmasını öngören düzenlemenin sanayi üretimini tedirgin ettiğini vurgulayarak, kanun değişikliği hazırlığından vazgeçilmesini istedi.

“YÜKÜ ARTIRIR, ÜRETİMİ FRENLER”

İş dünyasının yaklaşık üç aydır pandemi sürecinin etkisiyle büyük kayıplar yaşadığını, ancak yeni normal dönemi ile birlikte OSB'lerde toparlanma sürecinin başladığını ifade eden Kütükcü, İşsizlik Sigortası Fonu'nda işverenlerin yükünü artıracak düzenlemenin bu toparlanma sürecini ve sanayi üretimini frenleyeceğinin altını çizdi.

İşsizlik sigortası primi artırılma hazırlığında İlginizi Çekebilir İşsizlik sigortası primi artırılma hazırlığında

Ülke genelindeki OSB’lerde çalışan sayısının 2 milyonu aştığını, Türkiye'nin toplam sanayi üretiminin yüzde 34, istihdamda yüzde 36’lık paya sahip olduklarını belirten Kütükçü, “Ancak son dönemde kamuoyunda sıklıkla konuşulan İşsizlik Sigortası Fonu kesintilerinde işverenlerin payının artırılacağı, bu konuyla ilgili yeni kanun değişikliği hazırlığı yapıldığı yönündeki haberleri kaygıyla, tedirginlikle takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kütükçü, bu kanun hazırlığından vazgeçilmesi yönündeki taleplerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...