Sözcü Plus Giriş

İtalya’da bütçe açığı endişe veriyor

İtalya’da salgın etkisini yitirmeye başladı ancak ekonomik tahribatı devam ediyor. Ülkenin bütçe açığının boyutu, yurt içi üretiminin yüzde 10.4’üne ulaştı. Başbakan Conte, ekonomiyi destekleme çabaları nedeniyle açığın daha da büyüyeceğini söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 16:42, 22/06/2020
İtalya’da bütçe açığı endişe veriyor

İtalya, corona virüsü salgınını büyük ölçüde atlattı. Ancak şimdi de salgının ekonomik etkileri hissedilmeye başlandı. Reuters'ta yer alan habere göre ülkenin bütçe açığı, yurt içi üretiminin yüzde 10.4'üne ulaştı.

‘BAZI SEKTÖRLER EYLÜL AYINI BEKLEYEMEZ'

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ekonomiyi destekleme çabaları nedeniyle bu açığın daha da artmasını beklediklerini söyledi. Conte, “Turizm gibi salgında çok kötü olan sektörler, kapsamlı bir ekonomik plan açıklayacağımız eylül ayına kadar bekleyemez. Bunlara destek olmaya devam etmeli ve işçi çıkarılmasının önüne geçmeliyiz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilirİtalya: Hazirana kadar bekleyecek durumumuz yokİtalya: Hazirana kadar bekleyecek durumumuz yok

VERGİ TAKOZU AZALTILABİLİR

Hükümetin endişesi, halkın para harcama konusunda çekimser olması. Bir kaynak, hükümet içinde vergi indiriminin tartışıldığını ancak henüz karar alınmadığını söyledi. İlk etapta genel vergi indirimi yerine, ‘vergi takozu'nun (işçinin brüt maaşı ile net maaşı arasındaki fark) azaltılması planlanıyor.

Başbakan Conte, eylülde açıklanacak yeni ekonomik planın, yenilenebilir enerjiye yatırım, ultra hızlı geniş bant ağının yaygınlaştırılması, dijital ödemenin teşvik edilmesi gibi konuları içereceğini dile getirdi.

İlginizi Çekebilirİtalya'dan vatandaşına tatil ikramiyesiİtalya'dan vatandaşına tatil ikramiyesiİlginizi ÇekebilirBütçe krizi büyüyor... İtalya'ya yaptırım yoldaBütçe krizi büyüyor... İtalya'ya yaptırım yolda
Yayınlanma Tarihi:14:32,