Kıdem tazminatı için kritik toplantı

Kıdem tazminatının fona aktarılmasını da içeren istihdam paketiyle ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işveren ve işçi sendikaları ile bir araya geldi. Masadaki formüllere göre kıdem tazminatının bir kısmının fona ayrılması planlanıyor.

Kıdem tazminatı için kritik toplantı

Bugün Ankara’da kıdem tazminatı için kritik bir toplantı yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı toplantıda işçi tarafını Türk-İş ve Hak-İş, iş veren tarafını ise TOBB, TİSK temsilcileri temsil etti.

Kulislerde konuşulan bilgilere göre hükümet corona virüsü ile birlikte artan kaynak ihtiyacını gidermek için kıdem tazminatı fonunda revizyona gidiyor ev masada iki formül var. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın aktardığına göre;

FORMÜL 1: 11 GÜN PRİM KESİLECEK

Kıdem tazminatı şu an her hizmet yılına karşılık 30 günlük ücret üzerinden ödeniyor. Gündemdeki birinci formülde 30 günlük kıdem tazminatının 19 gününün mevcut sistemdeki gibi devam etmesi, 11 günün ise kıdem tazminatı fonuna devredilmesi öngörülüyor. Bu formül için 11 günlük brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı fonuna prim kesilecek. İşçinin her bir yıllık hizmete karşılık alacağı 30 günlük kıdem tazminatının 19 günü mevcut sistemdeki kurallar çerçevesinde ödenecek, 11 günü ise kıdem tazminatı fonunda birikerek, örneğin 56 yaşında toplu alınabilecek veya emekli aylığı bağlatılacak.

FORMÜL 2: YÜZDE 6 PRİM KESİLECEK

İkinci formülde ise kıdem tazminatı fonu için yüzde 6 oranında prim kesilecek. Bunun 4 puanı işveren, 0.5 puanı işçi priminden oluşacak. Devlet 1 puan katkıda bulunacak. Vergi indirimi yoluyla da 0.5 puanlık ilave prim katkısı yapılacak. Böylece toplam prim tutarı yüzde 6 olacak.

İşçi sendikaları 30 günlük ücret üzerinden ödenen mevcut kıdem tazminatının aylık yüzde 8.33’e karşılık geldiğini ileri sürüyor. Fona yüzde 6 oranında prim kesilmesi, 21.6 günlük kıdem tazminatına karşılık geliyor. Ancak, ekonomi yönetimi fonda toplanacak primlerin nemalanmasıyla her hizmet yılı için 30 günlük ücrete karşılık gelecek ödemenin mümkün olacağını savunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile Ankara Berat Albayrak Corona Ekonomi emekli Habertürk Hükümet kıdem tazminatı Maliye Bakanı
Loading...