Konkordato ilan eden Keskinoğlu yeniden canlanıyor

Türkiye’nin en büyük beyaz et ve yumurta üreticilerinden olan ancak 2018 yılında yaşadığı mali sıkıntılar sebebiyle konkordato sürecine giren Keskinoğlu toparlanıyor. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu, toparlanmanın ilçede mutluluk yarattığını belirterek, “Keskinoğlu eski günlerine dönme aşamasında hareketlenmeye başladı. İşçi alımlarının başladığını ve önümüzdeki aylarda tam kapasite üretime geçeceğini öğrendik” diye konuştu.

Konkordato ilan eden Keskinoğlu yeniden canlanıyor

Türkiye'nin önde gelen piliç ile yumurta üretim tesislerini bünyesinde bulunduran Keskioğlu firması, yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle 2018 yılında konkordato ilan ederek, zorlu bir sürece girmişti.

2018 yılından bu zamana kadar konkordato sürelerini uzatan Keskinoğlu'nun sıkıntılı sürece girmesini ardından 4 bin işçiden 2 bin 500’ü işten çıkarıldı. Keskinoğlu'nun konkordato ilan ettikten sonra, yıllık 1.2 milyar liraya ulaşan cirosunun geçen yıl yaklaşık 800 milyon lira olduğu, ihracatın da 25 milyon liraya kadar gerilediği öğrenildi.

Keskinoğlu'nun hisselerin büyük bir kısmının Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’a geçmesinin ardından mali sorunların aşılmaya başlandığı ve şirketin sektördeki eski günlerine geri dönmeye hazırlandığı bilgisine ulaşıldı.

Akhisar ilçesinde faaliyet gösteren Keskinoğlu'nun tekrar canlanmasının, ilçede istihdam ve ekonomi açısından yeniden hareketlenmeyi sağlayacağı umut ediliyor.

“İLÇEMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYAN BİR ŞİRKETTİ''

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu, şirketin ilçeye sadece istihdam değil, ekonomik anlamda önemli bir katkısının olduğunu söyledi.

Keskinoğlu'nda yaşanan son durum hakkında bilgi veren Erdayıoğlu, şirkette çoğunluk hissenin şu anda Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na ait olduğunu, Keskinoğlu ailesinin küçük bir hissesinin kaldığını ve yönetimin bankaların ortak kararıyla belirlediği kişilerden oluştuğunu ifade etti.

Erdayıoğlu, “Keskinoğlu'nda, yaşanan sıkıntı öncesinde 4 bin kişi geçimini sağlıyordu. Kesimhanesi, yumurta bölümü, yem fabrikası ve paketleme servisi ile birlikte ilçedeki vatandaşlarımızın önemli bir kısmı geçimlerini buradan sağlıyordu. Son aldığımız bilgilere göre yaşanan sıkıntılardan sonra bu rakam yaklaşık 1500 kişiye kadar düşmüş durumda. Keskinoğlu, sadece çalışanlara katkı sağlayan bir şirket değildi. İlçemize tedarikçileriyle birlikte büyük bir katkı sağlıyordu. Tedarikçilerin kazançlarında da sıkıntılar yaşanmaya başladı.

İlçede tedarikçileriyle birlikte yaklaşık 10 bin kişiye bir ekmek kapısıydı. Keskinoğlu'nun yaşadığı bu sıkıntı elbetteki ilçe ekonomisinde de sıkıntı yarattı. Ancak son dönemlerde ilçemize gelen büyük fabrikalar sayesinde Keskinoğlu'nda yaşanan sıkıntı bir nebze telafi edildi.'' diye konuştu.

“HAREKETLENMELERİN BAŞLADIĞINI DUYDUK''

Oda Başkanı Erdayıoğlu, Keskinoğlu'nda yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte  önümüzdeki süreçte şirketin eski günlerine döneceğine inandıklarını vurguladı. Erdayıoğlu şunları söyledi:

“Son aldığımız bilgilere göre Türkiye'nin önemli markası olan Keskinoğlu eski günlerine dönme aşamasında hareketlenmeye başladı. Oda olarak ihracat belgeleri imzalamaya tekrar başladık. Canlanma başladı. Duyduğumuza göre şu anki mevcut personel, maaşlarını düzenli almaya başladı.

İyimserlik havası esmeye başladı. İşçi alımlarının başladığını duyduk. Konkordato süreci boyunca sadece yumurta üretimi vardı. Artık bundan sonra beyaz et üretimine geçeceklerini duyduk. Üretim artmaya başlayacak. Türkiye'nin en büyük entegre tavukçuluk tesisine sahipler. Her şey çalışır vaziyette duruyor. Sadece çarkın dönmesi için düğmeye basılması gerekiyordu. O düğmeye de basıldı. Tekrar tam kapasite üretime başlayacaklar. Ekonomiye katkıları devam edecek. Sahipleri şirketin yönetiminden ayrıldı. Bankalar bu işin uzmanı kişileri başa getirdiler. Yaşanan sıkıntının giderilmesi içinde kaynak sağlandı.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE BÜYÜK BİR KAZANÇ''

Covid-19 salgını ile birlikte birçok firmanın sıkıntı yaşadığını da ifade eden Erdayıoğlu, pandemi döneminde önemli bir şirketin sıkıntılı süreci aşarak yeniden canlanmaya geçmesinin hem ülke hem de ilçe ekonomisine büyük kazanç sağlayacağını dile getirdi.

Bir devin zor günleri/1: Keskinoğlu'nda neler oluyor? İlginizi Çekebilir Bir devin zor günleri/1: Keskinoğlu'nda neler oluyor? Bir devin zor günleri/2: Bir köy, 200 otomobil satıldı İlginizi Çekebilir Bir devin zor günleri/2: Bir köy, 200 otomobil satıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...