Kuveyt, Rolls-Royce’a ortak olmak istiyor

Kuveyt'in devlet varlık fonu, Birleşik Krallık mühendislik şirketi Rolls-Royce'a ortak olmak için görüşmelere başlayacağını açıkladı.

Kuveyt, Rolls-Royce’a ortak olmak istiyor

Daily Mail’in haberine göre, büyük kapasiteli yolcu uçaklarına motor üreten Rolls-Royce, ağustos ayında yaptığı açıklamada, Covid-19 pandemisi nedeniyle hava yolu şirketlerinin daha küçük kapasiteli uçaklara yönelmelerinin etkisiyle düşen satışlara bağlı olarak, yıllık bazda 5.4 milyar sterlin zararda olduğunu, buna bağlı olarak da ortaklarından 2.5 milyar sterlin nakit girişi talep edeceğini duyurmuştu.

SİNGAPUR DA İLGİLENİYOR

Sky News haberine göre de, bu nakit girişinin sağlanmasında kullanılması öngörülen alternatiflerden biri de hisse satışı olarak öngörülüyor ve bu nedenle Kuveyt Varlık Fonu ile görüşülüyor.

Habere göre, Kuveyt Varlık Fonu’nun yanı sıra, Singapur Kamu Yatırım Kurumu da, Rolls-Royce’un olası hisse satışıyla ilgileniyor.

Bu gelişmeler üzerine Rolls-Royce’dan yapılan açıklamada, bu konuda henüz bir karar alınmadığı duyuruldu. Birleşik Krallık’ın 114 yıllık mühendislik şirketinin açıklamasına göre, sektörde 2019 düzeylerine ancak 2025 yılında dönülebilecek.

 

TÜRKİYE VARLIK FONU’NUN GÖRÜNÜMÜ NEGATİF

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch eylül ayının başında enerji, petrokimya ve madencilik alanındaki yatırımlarından ötürü, THY, Ziraat Bankası, Turkcell ve daha pek çok kamu şirketini bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun görünümünü durağandan negatife revize etmişti. (sozcu.com.tr-DHA)

Karşınızda 4 milyonluk Rolls Royce Ghost Black Badge! İlginizi Çekebilir Karşınızda 4 milyonluk Rolls Royce Ghost Black Badge! İş konuşuyoruz 2. bölüm: Rolls Royce Baş Mühendisi Andrew Monachan İlginizi Çekebilir İş konuşuyoruz 2. bölüm: Rolls Royce Baş Mühendisi Andrew Monachan