Lütfi Elvan: Mali politikalar para politikasını tamamlayıcı olacak

Berat Albayrak'ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Lütfi Elvan, Merkez Bankası'nın faiz artışı kararı sonrasında yaptığı açıklamada, "Politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak şekilde oluşturacağız" dedi.

Lütfi Elvan: Mali politikalar para politikasını tamamlayıcı olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan maliye, finansal sektör ve kamu finansmanına yönelik politikaların makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturulacağını söyledi.

Elvan yaptığı yazılı açıklamada, “Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sağlanması önemli bir önkoşuldur” dedi ve ekledi:

“Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız.”

“NET VE GÜÇLÜ SIKILAŞTIRMA”

Merkez Bankası’nın (TCMB) dün “net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma” yaparken bir taraftan da şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan ettiğine dikkat çeken Elvan, şu ifadeleri kullandı:

“TCMB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankasına aittir. Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur.”

Merkez Bankası'nın faiz kararına Erdoğan'dan ilk yorum İlginizi Çekebilir Merkez Bankası'nın faiz kararına Erdoğan'dan ilk yorum

Merkez Bankası’nın parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığının fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi için kritik önem arz ettiğini belirten Elvan,

“Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur. Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz” dedi.

ENFLASYON VURGUSU

“Başta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız” diyen Elvan, “Fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesi, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacaktır. Bu amaçla, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yakın işbirliği içerisinde olacağız” dedi.

Elvan açıklamasında ekonomi politikalarının temel amacının toplumsal refahın arttılması olduğuna da dikkat çekerek, “Toplumsal refah artışı; istihdam artışı, adil gelir dağılımı ve sürdürülebilir büyümeyi içermektedir. Bunların ön koşulu da makroekonomik istikrardır” dedi.

Merkez'in faiz artırması ne anlama geliyor, bundan sonra ne olacak? İlginizi Çekebilir Merkez'in faiz artırması ne anlama geliyor, bundan sonra ne olacak?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...