Sözcü Plus Giriş

McDonalds’ın yeni sahibi gizemli Birleşik Holding Limited kim?

Anadolu Grubu, McDonald's Türkiye'nin işletme haklarını 280.7 milyon TL'ye Birleşik Holding Limited'e sattı. Türkiye'deki McDonald's'ların yeni sahipleri hakkında bilgi yok. Şirketin satın almadan kısa bir süre önce İrlanda'da kurulduğu görülüyor. McDonald's'ın Türkiye'deki yeni sahipleri hakkında soru işaretleri artınca Anadolu Grubu bir açıklama daha yaparak şirketi 'uzun yıllardır başarılı bir şekilde faaliyet gösteren mevcut bir franchise işletmecisi' olarak tanımladı.

10:09 -
McDonalds’ın yeni sahibi gizemli Birleşik Holding Limited kim?

Anadolu Grubu, McDonald’s’ın Türkiye'deki lisans sahibi konumundaki bağlı ortaklığı Anadolu Restoran İşletmeleri’nin 280.7 milyon liraya Birleşik Holding Limited şirketine satışı için sözleşme imzaladı.

Anadolu Grubu, Anadolu Restoran ile ilgili olarak stratejik alternatifleri araştırmak üzere bir yatırım bankası veya aracı kurumun yetkilendirilmesine karar verildiğini geçen yıl Mayıs ayında duyurmuştu.

2020’NİN İLK ÇEYREĞİNDE SONUÇLANACAK

Anadolu Grubu’ndan KAP'a yapılan açıklamada, “Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerini ‘Birlesik Holding Limited’ şirketine satışının yapılması için hisse devir sözleşmesi imzalanmıştır. Hisse devri, resmi makam ve kurumlardan izinlerin alınması sonrasında tamamlanacak olup, 2020 yılı ilk çeyreği içerisinde sonuçlandırılması öngörülmektedir” denildi.

Hisse devir sözleşmesi kapsamında Anadolu Restoran’ın hisse değerinin 280.7 milyon lira olarak belirlendiği ifade edilen açıklamaya göre, satış sonucu 222.4 milyon lira kâr oluşurken, satış kârının %75'i vergi istisnasından faydalanmak maksadıyla özkaynak hesaplarında tutulacak.

İLGİLİ HABERTürkiye'deki işletmecisi, McDonald's'ı sattı!Türkiye'deki işletmecisi, McDonald's'ı sattı!

1986 YILINDA TAKSİM’DE AÇILDI

Türkiye’deki ilk McDonald’s restoranı Ali Vardar tarafından Taksim’de 1986 yılında açıldı. 1998’e gelindiğinde fast food devi Türkiye’de 100 şubeye ulaştı. 2005 yılına gelindiğinde Anadolu Grubu 10+10 yıllığına Türkiye’deki McDonald’s’ların lisans haklarına sahip oldu. McDonald’s’ın Türkiye’de 250’yi aşkın restoranı bulunuyor.

BİRLEŞİK HOLDİNG LİMİTED KİM?

İrlanda’daki şirketlerin kayıtlarını gösteren solocheck.ie’da yer alan bilgilere göre Birleşik Holding Limited, 14 Ocak 2020 tarihinde kurulmuş. Firma 3rd Floor, Kilmore House, Park Lane, Spencer Dock, Dublin adresinde bulunuyor.

ANADOLU GRUBU: UZUN YILLARDIR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Anadolu Grubu Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı ikinci bir açıklamada Birleşik Holding Limited hakkında sınırlı bilgiler verdi. Şirket alıcı tarafın ‘uzun yıllardır başarılı bir şekilde faaliyet gösteren mevcut bir franchise işletmecisi tarafından’ İrlanda’da yeni kurulduğu belirtildi.

Anadolu Grubu’ndan KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 30.01.2020 tarihli özel durum açıklamamızda konu edildiği üzere bağlı ortaklıklarımızdan Anadolu Restoran İşletmeleri Ltd. Şti. (McDonald’s Türkiye) sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerin devrine ilişkin açıklamaya ek olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Hisse devir sözleşmesinde Alıcı taraf olarak belirtilen Birlesik Holding Limited, McDonald’s Corporation’ın uzun yıllardır başarılı bir şekilde faaliyet gösteren mevcut bir franchise işletmecisi tarafından İrlanda’da (Türkiye’de McDonald’s franchise işletmecisi olmak maksadıyla) yeni kurulan bir şirkettir.
Bu satış işlemi ve Alıcı, McDonald’s Corporation tarafından onaylanmıştır.

Son güncelleme: 14:48 31.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more