Sözcü Plus Giriş

Merkel’den coronaya karşı 130 milyar euro daha!

Almanya, corona virüsü salgını nedeniyle topluma can suyu vermeye devam ediyor. Ülkede ekonominin yeniden canlanması ve zor duruma düşen firmalara, ailelere destek için 130 milyar euroluk yeni paket açıklandı. Yeni pakete göre, elektrikli araba alana 6 bin euro hurda primi verilecek, ailelere ise çocuk başına 300'er euro yardım yapılacak.

Ali GÜLEN
Güncellenme: 23:22, 04/06/2020
Merkel’den coronaya karşı 130 milyar euro daha!

Yeni paketle birlikte Almanya’da corona virüsü salgınının başlangıcından bu yana halka verilen toplam yardım miktarı 1 trilyon 1000 milyon euroya yaklaştı.

Koalisyon ortakları Angela Merkel'in partisi CDU ile Sosyal Demokrat Parti'nin anlaşmasıyla ülkede şu yardımlar ve destekler hayata geçirilecek:

* Katma Değer Vergisi, yıl sonuna kadar yüzde 19'dan yüzde 16'ya düşürülecek. En düşük vergi dilimi ise yüzde 7'den yüzde 5'e inecek. Bu karar piyasaya 20 milyar euroluk rahatlama getirecek.

* Çalışanların sosyal gider kesintileri 2021'de en fazla yüzde 40 olacak. Maaşlar böylece biraz olsun iyileşecek.

* Elektrik fiyatı, 6.5 Cent KW/Saat'ten hesap edilecek. 2022'de ise bu rakam 6,0 Cent'e indirilecek. Bunun da topluma getireceği destek 11 milyar euro olacak.

* Çocuklu ailelere çocuk başı 300'er euro ödenecek. Bu ödeme gelirden sayılmayacak ve vergi denkleştirmesinde gelir olarak dikkate alınmayacak.

* Gelecek Paketi ile bilimsel araştırmalara, dijitalleşmeye, iklim korumaya, güvenlik ve zırhlama endüstrilerine 50 milyar euro destek verilecek.

* Benzin ve dizel araçlar için hurda primi verilmeyecek. Ancak elektrikli araç almak isteyenlere 6 bin euro “hurda primi” verilecek. Eski benzinli ya da dizel arabasını götürüp 40 bir euroya kadar elektrikli araç alanlar, 31 Aralık 2021'e kadar bundan yararlanacak.

İlginizi ÇekebilirAlman Sig Sauer iflas etti!Alman Sig Sauer iflas etti!İlginizi ÇekebilirAlmanya'nın suçlamalarını Rusya reddetti!Almanya'nın suçlamalarını Rusya reddetti!