Sözcü Plus Giriş

Merkez Bankası döviz cinsinden zorunlu karşılıklara komisyon uygulamaya başlıyor

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılıklara komisyon uygulamasına başlıyor. Uygulamanın 10 Ocak 2020'de başlayacağı belirtildi.

22:27 -
Merkez Bankası döviz cinsinden zorunlu karşılıklara komisyon uygulamaya başlıyor

ABD doları olarak tutulan Döviz tutarlarının ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden yıllık yüzde 0.025 (binde 25) oranında komisyon alınması kararlaştırıldı.

İLGİLİ HABERTCMB dövizde zorunlu karşılıkları 200 baz puan artırdıTCMB dövizde zorunlu karşılıkları 200 baz puan artırdı

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, Euro ve ABD Doları olarak tutulan döviz tutarlarının ABD doları dışındaki dövizler cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden yıllık yüzde 0,0025 (on binde 25) komisyon alınması kararlaştırıldı.

İLGİLİ HABERBakan duyurdu! Eximbank'tan döviz kredilerinde indirimBakan duyurdu! Eximbank'tan döviz kredilerinde indirim

Söz konusu uygulama, tesisi 10/01/2020 tarihinde başlayacak olan 27/12/2019 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

Düzenleme kapsamında yurt içindeki mevduat/katılım fonları tutarları üzerine komisyon uygulanıyor. Altın hesapları düzenleme kapsamında hariç tutuluyor. Bu kapsamda düzenleme ters dolarizasyon süreci destekleyici bir nitelikte..

Geçtiğimiz dönemde de Euro cinsi hesaplar için benzer bir komisyon uygulaması gerçekleştirilmişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more