Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Yeni ekonomi yönetiminin verdiği mesajlarla hareketlenen piyasalar Merkez Bankası'nı bekliyor. Faiz kararının MB'ye güven için kritik olacağı belirtiliyor. Merkez Bankası, faiz kararını bugün açıklayacak.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası’nın (TCMB) Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantısında alacağı politika faizi kararı piyasaları doğruda etkilemesi bekleniyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MB Başkanı Ağbal'ın Başkanlığı'nda 19 Kasım perşembe günü toplanacak Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı faiz kararı ekonomi yönetiminin ilk ciddi sınavı olacak.

Karar, Para Politikası Kurulu Toplantısının ardından saat 14.00’de açıklanacak.

FOTO: DEPOPHOTOS

PİYASA DOSTU ADIMLAR

22 Ekim'de yapılan toplantıdan önce faiz artırım sinyali veren, eski MB Başkanı Murat Uysal'ın faizi sabit tutması döviz kurlarında büyük bir dalgalanmayı tetiklemişti. O yüzden, piyasalar MB'ye yeni kredi açmadan önce Ağbal'ın kararlılığını test etmek istiyor.

Gerek Ağbal'ın verdiği mesajlar, gerekse Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faizlerin en azından enflasyon seviyesine olması gerektiği yönündeki açıklaması ile piyasalar 400-500 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyor. Uzmanlar, 19 Kasım'da yapılacak toplantının Merkez Bankası ve Ağbal için bir güven testi niteliğinde olacağının altını çiziyor. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Lüfi Elvan'ın belirttiği gibi “piyasa dostu” adımların atıldığının görülmesinin de önemli olacağı belirtiliyor.

Dolar faiz kararını bekliyor! Piyasalarda son durum... İlginizi Çekebilir Dolar faiz kararını bekliyor! Piyasalarda son durum...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...