Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal’dan ilk mesaj

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na getirilen Naci Ağbal, görevi Uysal'dan devraldı. Ağbal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Göreve başladık. Çalışma zamanı..." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal’dan ilk mesaj

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Guvernörü) Murat Uysal görevden alındı. Uysal'dan boşalan göreve eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Murat Uysal, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2019'da görevden alınan Murat Çetinkaya'nın yerine getirilmişti.

DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

Merkez Bankası sosyal medya hesabından görev devir teslim töreninin yapıldığı duyuruldu.

Paylaşımda “7 Kasım 2020 tarihli ve 31297 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile TCMB Başkanlığına Naci Ağbal atanmıştır. Görev devir teslim töreninde Sayın Ağbal, Murat Uysal'a teşekkür ederken; Sayın Uysal da yeni görevinde Başkan Ağbal'a başarılar diledi” denildi.

AĞBAL’DAN İLK MESAJ

Merkez Bankası’nın söz konusu paylaşımını alıntılayan Naci Ağbal da “Göreve başladık. Çalışma zamanı…” açıklaması yaptı.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal 1968'de Bayburt'ta doğdu. İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006'da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.2008-2015 yıllarında Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ile Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AKP Bayburt Milletvekili olarak TBMM'ye giren Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de yine Bayburt'tan milletvekili seçildi. Ağbal, AKP MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 64. Hükümette Maliye Bakanı olarak görev aldı. 65. Hükümette tekrar Maliye Bakanı olarak atandı.

2018-2020 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı görev yapan ve iyi düzeyde İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babası.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı İlginizi Çekebilir Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı İYİ Parti'li Çıray: Türkiye ekonomisi iyiyse TCMB Başkanı neden değiştirildi? İlginizi Çekebilir İYİ Parti'li Çıray: Türkiye ekonomisi iyiyse TCMB Başkanı neden değiştirildi?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...