Dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius’tan altın yorumu

Dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius altın almaya devam edeceğini söyledi. Corona virüsünün ekonomiler üzerinde yarattığı belirsizlik devam ederken altın tarihi yükselişini yaşıyor. Altının ons fiyatı spota piyasada 2011 sonrasında ilk defa 1900 doları aştı ve 1906 doları gördü. İç piyasada gram altın 420 TL'yi görürken gümüşteki yükseliş de dikkat çekiyor. Birtakım uzmanlar ise corona virüsüne karşı yüzde 100 etkili olan bir aşının piyasaya sürülmesinin ardından altın fiyatlarında büyük dalgalanmalar olacağına işaret ediyor.

Dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius’tan altın yorumu

Corona virüsüne karşı yüzde 100 etkili bir aşının henüz kullanıma geçmemiş olması, ABD ve Çin arasındaki politik gerginliklerin de etkisiyle altın rekor üstüne rekor kırıyor. Ons fiyatı 2011 sonrasında bugün ilk kez 1900 doları görürken gram altın 420 TL ile rekor kırdı. Vatandaş altına yönelirken düğünlerde ‘yarım gram' veya nakit para takmayı düşünenlerin sayısı gittikçe artıyor.

DOKUZ YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Altın üç aydan uzun süredir yaşanan en büyük haftalık artışla son dokuz yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. Dolardaki düşüş ve corona virüsünün ekonomik etkileri nedeniyle piyasaya para süren yardım paketlerinin enflasyona yol açacağı beklentisi altının yükselmesine neden oluyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1906 dolar seviyesine yükseldi. Altın fiyatları Perşembe günü 2011 yılı Eylül ayından bu yana en yüksek seviye olan 1,897.16 dolar seviyesini görmüştü. Altın hafta başından beri %4’ten fazla değer kazanırken, 2011 sonundan bu yana haftalık bazda en uzun kesintisiz yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor.

‘ALTIN YÜKSELİŞTE VE İYİ GİDİYOR’

Dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius ise Bloomberg'e verdiği röportajda altın almaya devam edeceğini söyledi. Mobius, “Altın almaya devam edeceğim çünkü yükselişte ve iyi gidiyor” açıklamasında bulundu. Mobius sözlerine şöyle devam etti: Faizler sıfır olduğu zaman altın çekici oluyor çünkü altınınız olduğu zaman faizler hakkında endişelenmiyorsunuz. Piyasalarda belirsizlik zamanında altının yükseldiğini görüyorsunuz.

MARK MOBİUS KİMDİR?

1936 doğumlu ABD vatandaşı Mark Mobius gelişmekte olan ülkelere yaptığı yatırımla tanınan bir isim. Zaman zaman Türkiye’yi de ziyaret eden ünlü fon yöneticisi Dünya Bankası’nda da çeşitli görevler almıştı. Mobius 2011 yılında Bloomberg tarafından ‘dünyanın en güçlü 50 finans ismi’ arasında gösterildi. Küresel ekonomiye ilişkin çok sayıda kitabı olan isim kişisel internet sitesi üzerinden değerlendirmeler de kaleme alıyor.

Gümüş fiyatlarında büyük artış! Uzmanlar ne diyor? İlginizi Çekebilir Gümüş fiyatlarında büyük artış! Uzmanlar ne diyor? Altın fiyatları ne durumda? 24 Temmuz tarihli gram ve çeyrek altın fiyatları… İlginizi Çekebilir Altın fiyatları ne durumda? 24 Temmuz tarihli gram ve çeyrek altın fiyatları…

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Altın altın fiyatları çeyrek altın Çin Corona Dolar Dünya Ekonomi Euro internet para Perşembe Türkiye WhatsApp
Loading...