Sözcü Plus Giriş

New York’u dolandırdı, California’da başaramadı

Attığı bir tweet ile New York Eyaleti’nden ventilatör satacağı vaadiyle 69 milyon dolar alan Yaron Oren-Pines, daha önce gözüne California’yı kestirmiş. Oren-Pines, meşhur tweetinden 6 gün önce, Nextdoor uygulamasında, 18 milyon adet N95 maskesi olduğu yönünde ilan verip, “Lütfen birisi California Sağlık Departmanı’yla iletişim kurmamı sağlayabilir mi?” diye yazdı. Ancak bu girişiminde başarılı olamadı. Oren-Pines'ın yaptıkları Türkiye'de binlerce kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Çiftlik Bank kurucusu 'tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ı akıllara getirdi.

Sozcu.com.tr
12:48 -
New York’u dolandırdı, California’da başaramadı

Yaron Oren-Pines isimli bir mühendis, Donald Trump'a tweet atarak acil ihtiyaç duyulan ventilatörlerden (solunum cihazı) hemen üretebileceğini yazmış, kendisine ulaşılmasını istemişti.

New York Eyaleti de Beyaz Saray'dan gelen tavsiye üzerine 1.450 ventilatör için piyasa değerinin üç katı olan 69 milyon dolarlık anlaşma yapmıştı.

BuzzFeed News’in haberine göre, bu şekilde New York'u dolandıran Oren-Pines'ın daha önce de California için benzer bir girişimde bulunduğu ortaya çıktı. Dolandırıcı mühendis, bu eyalete de N95 maske satmaya çalışmış.

İLGİLİ HABERTweet'ten işi kapan mühendis solunum cihazlarını vermediTweet'ten işi kapan mühendis solunum cihazlarını vermedi

KULLANICILAR, DOLANDIRICI OLDUĞUNU ANLADI!

Mart ayında salgının artmasıyla birlikte sağlık çalışanları, 0.3 mikrondan küçük zararlı partiküllerin yüzde 95'ini engelleyen N95 maske bulmakta zorluk yaşadı.

Yaron Oren-Pines, Nextdoor isimli uygulama üzerinden çarpıcı bir ilan verdi. Oren-Pines, “Lütfen birisi California Sağlık Departmanı'yla iletişim kurmamı sağlayabilir mi? Elimde, dünyada herkesin peşinde olduğu 3M üretimi N95 maskelerden 18 milyon adet var” diye yazdı.

Bu paylaşımın altına, uygulamanın diğer kullanıcıları tarafından, “Bu kadar çok maskeye nasıl sahip olabilirsin? Sen bir dolandırıcısın” yorumları yapıldı.

Çiftlikbank’ın kurucusu Mehmet Aydın milyonlarca lira ile yurt dışına kaçtı.

ÜRETİCİ 3M, DAVA AÇTI

California Halk Sağlığı Departmanı Sözcüsü, Oren-Pines ya da şirketlerinden hiçbir şey almadıklarını açıkladı. Ancak sözcü, dolandırıcı mühendis ile temas kurup kurmadıklarını söylemedi.

Satılmaya çalışılan N95 maskelerinin üreticisi 3M, Oren-Pines ve onun gibi kendi ürünleri için sahte teklifler veren kişiler hakkında dava açtı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bu tarz sahte teklifler, dolandırıcılık girişimleri ve sahte ürünler, pazarın bütünlüğünü bozduğu gibi kamu sağlığını da olumsuz etkiliyor” denildi.

59 MİLYON DOLARI KURTARDILAR!

Bu arada New York Eyaleti Vali Başdanışmanı Richard Azzopardi, kaptırdıkları 69 milyon doların 59 milyon dolarını kurtardıklarını açıkladı. Eyalet, kalan 10 milyon doları da ya para ya da ventilatör olarak geri almayı umuyor.

İLGİLİ HABERTürkiye'de bazı şeyler maalesef değişmiyor!Türkiye'de bazı şeyler maalesef değişmiyor!
Son güncelleme: 14:05 07.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more