Sözcü Plus Giriş

Petrol fiyatları çöktü, Rusya ek borçlanmaya gidiyor

Enerjide talep ve fiyatların salgınla birlikte düşmesi Rusya'yı zor durumda bıraktı. Rusya Maliye Bakanı, 13,4 milyar dolarlık ek borçlanmaya ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:12, 25/04/2020
Petrol fiyatları çöktü, Rusya ek borçlanmaya gidiyor

Corona virüsü salgını nedeniyle küresel talebin düşmesi ve depoların dolmasıyla petrol fiyatları çökerken, Rusya ek borçlanmaya gideceğini açıkladı.

Reuters’in Rus Interfax ajansından aktardığına göre, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bugün yaptığı açıklamada daha önce planlanana göre bu yıl 1 trilyon ruble (13,4 milyar dolar) ek borçlanmaya gitmeleri gerektiğini söyledi.

İlginizi ÇekebilirUzmanlar tane tane anlattı: Petrolde fiyat çöküşü tekrarlanabilirUzmanlar tane tane anlattı: Petrolde fiyat çöküşü tekrarlanabilir

Devlete ait televizyon programında konuşan Siluanov, Rusya Ulusal Varlık Fonu’ndan federal bütçeye 2 trilyon ruble (27 milyar dolar) doğrudan transfer beklediklerini dile getirdi.

Rusya’da federal bütçenin yaklaşık yarısı, enerji gelirlerinden oluşuyor ancak petrol ve gazda fiyatların ve talebin salgınla birlikte sert şekilde düşmesi bütçeyi de zor durumda bıraktı.

1 Ocak’ta 66 dolar olan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, bu hafta 15 dolara kadar düşmüştü. Geçen yıl günlük ortalama 100 milyon varil olan dünya ham petrol tüketimi, nisanda günlük yaklaşık 30 milyon varil düşmüş, depolarda da yer kalmayınca fiyat çöküşü yaşanmıştı.

İlginizi ÇekebilirRusya'da corona krizi! Putin ekonomi için harekete geçtiRusya'da corona krizi! Putin ekonomi için harekete geçti
Yayınlanma Tarihi:13:08,