Altın tekrar yükselişe geçti! İşte gram ve çeyrek altın fiyatları…

Rusya'nın yaptığı aşı açıklaması ile çıktığı tarihi zirveden sert düşüş yaşayan altın fiyatları yönünü tekrar yukarı çevirdi. Ons altın 2.000 doların üzerine çıkarken analistler 2.013 dolar direncinin izlendiğini, bu seviyeyi geçmesi durumunda ons altının 2.074 zirvesine doğru tekrar yola çıkabileceğini belirtiyor. Gram altın fiyatı ise 475 TL seviyesinde bulunuyor.

Altın tekrar yükselişe geçti! İşte gram ve çeyrek altın fiyatları…

Altının ons fiyatı piyasalarda 2.000 dolar düzeyinde hareket ediyor. Türkiye’de tam tersi olsa da dünyada dolar endeksindeki gevşek seyrin devam etmesi, virüs endişeleri, ABD-Çin gerginliği bunda etkili oluyor. Salgın nedeniyle piyasalar da bulunan yüksek likidite de altının yükselmesinde önemli rol oynuyor.

Fiyatlarda yukarı eğilim sürerken, yatırımcılar yarınki Fed (ABD Merkez Bankası) toplantı tutanaklarını gözlüyor.

Analistlere göre, altın 2.013 direnci izlenirken bu seviyeyi geçmesi durumunda 2.074 zirvesine doğru tekrar yola çıkabilir.

YILDIRIMTÜRK: YIL SONU BEKLENTİLERİ DEĞİŞMEDİ

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarında yaşanan düşüşü daha önce sozcu.com.tr’ye değerlendirmişti.

Rusya tarafından yapılan aşı açıklaması düzeltme hareketinin bahanesi olduğunu belirten Yıldırımtürk, “Yıl sonu için ons altında 2.000 dolar beklentimiz hâlâ var. 2021 yılı için ons altında fiyat beklentimiz 2.200-2.400 dolar seviyesinde.” dedi.

AYYILDIR: ORTA-UZUN VADELİ BİR BOZULMA SÖZ KONUSU DEĞİL

GCM Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Kudret Ayyıldır ise Aşı haberi ile birlikte altın dinamiklerinde oluşan geri çekilmenin, yatırımcıları kısa vadeli olarak tedirgin etmiş gözükse de orta-uzun dönemli olarak herhangi bir teknik bozulmanın söz konusu olmadığını söylerken, “Aşı sürecine ilişkin yeni haber akışları bu süreçte takip edilecekken, ABD-Çin gerilimi, negatif ya da sıfıra yakın faiz politikası, genişleyici teşviklerin devam etmesi, ons altın tarafında orta-uzun vadeli pozitif görünümü avantajlı halde tutmayı sürdürmektedir.” ifadelerini kullanmıştı. (sozcu.com.tr-DHA)

ALTIN FİYATLARI 18 AĞUSTOS

Gram altın: 477,01 lira

Çeyrek altın: 789,50 lira

Yarım altın: 1.576,90 lira

Cumhuriyet altını: 3.144,10 lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Altın fiyatları düştü ama... Uzmanlar yorumladı: Beklentiler ne yönde? İlginizi Çekebilir Altın fiyatları düştü ama... Uzmanlar yorumladı: Beklentiler ne yönde?