Sözcü Plus Giriş

Elektrikte tarife değişmedi, doğalgazda sanayi ve santrale indirim geldi

EPDK, 3 ay geçerli olacak elektrik tarifesi için toplandı. Buna göre elektrik fiyatında mevcut tarife üç ay boyunca yürürlükte kalacak ve elektriğe zam yapılmayacak. Dünyada doğalgaz fiyatlarının düşmesiyle ithalat maliyetleri ciddi şekilde azalan BOTAŞ ise çevrim santralleri için yüzde 12,5, sanayi için yüzde 9,7 oranında indirim açıkladı. Konut için ise indirim yapılmadı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:19, 03/07/2020
Elektrikte tarife değişmedi, doğalgazda sanayi ve santrale indirim geldi

Elektrik ve doğalgazda 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak tarifeler belirlendi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte mevcut fiyat tarifeleriyle üç ay daha devam edilmesi kararı alınırken, BOTAŞ sanayi ve doğalgazla elektrik üreten çevrim santralleri için indirim yaptı. Konuta ise indirim gelmedi.

BOTAŞ, çevrim santrallerine sattığı gazda yüzde 12,5 oranında indirim yaptı ve böylece bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira oldu. Sanayi ve ticarethane doğalgaz tarifelerinde de yüzde 9,7 indirim yapıldı.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “BOTAŞ’tan sanayicimizin kullandığı doğalgaza indirim hayırlı olsun. Yeni normalde sanayimizin çarkları daha hızlı dönecek, ekonomik toparlanmamız hız kazanacak. Doğalgaz maliyetlerindeki %9,7 ila %12,5 arası düşüş, üretim ve istihdama pozitif yansıyacak” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirBotaş'ın gaz alım maliyeti düştü ama vatandaşa indirim yapmadıBotaş'ın gaz alım maliyeti düştü ama vatandaşa indirim yapmadı

DOĞALGAZDA İTHALAT MALİYETİ DÜŞMÜŞTÜ

Sozcu.com.tr, 17 Haziran’da yayımladığı “Botaş'ın gaz alım maliyeti düştü ama vatandaşa indirim yapmadı” başlıklı haberiyle doğalgaz fiyatlarının salgınla birlikte büyük düşüş gösterdiğine işaret etmişti.

Avrupa’nın önemli doğalgaz ticaret merkezlerinden TTF’te doğalgazın fiyatı, Haziran’da geçen yıla göre yüzde 60’ın üzerinde düşüş göstermişti. Türkiye de görece pahalı olan mevcut boru gazı alımlarının yerine sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımlarını artırarak ithalat maliyetlerini azaltmıştı.

1 Nisan-30 Haziran döneminde 230 dolar olan BOTAŞ’ın Rus gazı alım fiyatı da 1 Temmuz itibarıyla 180-190 dolar aralığına düşecek.

BOTAŞ’ın bu yılın ilk dört ayında ithal ettiği spot LNG’nin fiyatının Avrupa’da ve Amerika’da oluşan fiyatlar incelendiğinde 2 dolar/MMBtu civarında olduğu hesaplanıyor. Bu da BOTAŞ’ın spot LNG’yi bin metreküp için yaklaşık 71 dolar fiyatla ithal ettiğini gösteriyor.

BOTAŞ’ın konut tarifesi güncel kurla bin metreküp için 183 dolar, sanayi tarifesi 226 dolar, santral tarifesi ise 234 dolar civarında bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:12:31,