Merkez Bankası’ndan yeni sıkılaştırma adımı

Merkez Bankası, likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde, bugünden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırladı.

Merkez Bankası’ndan yeni sıkılaştırma adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde, 3 Kasım 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Merkez Bankası bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası'nda bankaların borç alabilme limitlerini (BAL) sıfırladı.

Açık Piyasa İşlemleri kapsamında Türk lirası cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemleri de durduruldu.

Açıklamanın devamında “Fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda para politikası ve likidite yönetimi çerçevesinde gerekli tüm araçlar kararlı bir şekilde kullanılmaya devam edilecektir” denildi.

FONLAMA FAİZİ DAHA DA YÜKSELECEK

TCMB bu karar öncesinde 30 Ekim’de Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik yüzde 11,75 faizle fonlama yapmıştı. Bu aracın kullanılmamasıyla fonlama sadece geleneksel ihale ve geç likidite penceresi (GLP) ile yapılacak.

GLP faizi yüzde 14,75 seviyesinde. Geleneksel ihalede ise faiz 30 Ekim’de yüzde 14,84 olmuştu.

TCMB’nin politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizi yüzde 10,25 seviyesindeyken, ortalama fonlama faizi yüzde 14,75 seviyelerinde olacak.