Sözcü Plus Giriş

Merkez enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası 2020'nin sonunda enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 8.2 olarak korudu. 2021 yıl sonunda yüzde 5.4 olan enflasyon tahmini de değişmezken, orta vadede hedef yüzde 5 oldu. Uysal corona virüsü ile ilgili soruya, "Etkilerini değerlendirmek için çok erken" cevabını verdi.

Sozcu.com.tr
10:50 -
Merkez enflasyon tahminini açıkladı

TCMB Başkanı Murat Uysal, Ankara’da “Enflasyon Raporu 2020-I Bilgilendirme Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Yıl sonu enflasyon tahminlerini açıklayan Uysal, 2020 beklentisinin değiştirilmeyerek yüzde 8.2 seviyesinde sabit bırakıldığını açıkladı.

2021 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 5.4 olarak korunurken orta vadede hedef yüzde 5 olarak açıklandı.

“ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN ÇOK ERKEN”

Dünyanın endişe ile izlediği corona virüs hakkında da açıklamalarda bulunan Uysal, “Etkilerini değerlendirmek için çok erken. Benzer olaylarda dünya ekonomisi nasıl etkilenmiş onu takip etmeye başladık. Ancak son gelişmenin ne yönde olacağı konusu daha belirsiz. emtia fiyatları ve sermaye akımları ile olası etkisini görebiliriz. Petrol fiyatları baskılanmaya devam ederse pozitif, sermaye akımlarında negatif etkiyle karşılaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

TÖZGE: PİYASALARA ETKİSİ NÖTR OLUR

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bugün açıklanan enflasyon raporunda herhangi bir sürpriz olmadığını söyleyen Tözge, “TCMB 2020 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 8,2, 2021 yılı için yüzde 5,4'te sabit bıraktı. Gıda enflasyonu tahmininde de herhangi bir revizyon gerçekleşmedi. En dikkat çeken detay, TCMB'nin reel enflasyon hesaplamasında, ‘beklenen enflasyonu' baz aldığını ve yaptığı swaplarda maliyetin yüzde 11'lerde olduğunu açıklaması oldu. Enflasyon raporunun piyasalar üzerinde etkisinin nötr olmasını beklemekteyiz.” dedi.

Son güncelleme: 14:51 01.02.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more