Sözcü Plus Giriş

Metal işçilerinin zam oranı belli oldu

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası'nın zam görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Buna göre metal işçileri ilk 6 ay için yüzde 18.49 oranında zam alacak. İlk yıl toplamında zam oranı yüzde 25.50 olacak. Sözleşme iki yıl geçerli olacak. Memurlar, emekliler ve metal işçilerinin zamları belli oldu. İşçiler zammı meşale yakarak kutlarken şimdi özel sektörün gözü Şubat ayında yatırılması beklenen zamlı maaşlarda...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:53, 20/02/2020

Türk Metal Sendikası’na bağlı 130 bin metal işçisi kendilerine teklif edilen zammı yeterli bulmayarak greve gitmişlerdi. Buna karşı Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) lokavt kararı (işten uzaklaştırma) almış fakat lokavtın uygulama tarihi açıklanmamıştı.

İŞÇİLER NE KAZANI?

Türk Metal Sendikası ve MESS dün ve önceki gün İstanbul’da iki buluşma gerçekleştirdi.

*Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak bugün düzenlediği basın toplantısında işçilerin ilk 6 ay için yüzde 18.49 zam aldıklarını söyledi.

*1 Eylül 2019 itibariyle 12 TL’nin altında olan saatlik ücretlere 30 kuruş iyileştirme yapılacak.

*Tüm sosyal haklara birinci yıl yüzde 20 oranında ikinci yıl ise enflasyon oranında artış yapılacak.

*Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına devam edilecek.

Sözleşme 1 Eylül 2019 ile 31 Ağustos 2021 arasında geçerli olacak.

Başkan Kavlak şu açıklamalarda bulundu:

Herkese hayırlı işler diliyorum. 48 saatlik müzakereler sürecinin ardından karşınızdayım. 7 Ekim’de başlayan süreç son derece önemli kazanımlarla sona ermiştir. Sizlere verdiğimiz söz gereği işçinin 1 kör kuruşunu bile masada bırakmadık. Elde ettiğimiz kazanım bir zafer olmuştur. Bu sözleşme sendika tarihine altın harflerle yazılacak.

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak ve MESS Başkanı Özgür Burak Akkol/Fotoğraf: SÖZCÜ

Bursa’da Bosch, Tofaş, Renault, Borusan Mannesmann, APTİV gibi bir çok fabrikalar da bayram havası yaşanıyor. Türk Metal Bursa Şube Başkanları, işçileri ziyaret ederek sevinçlerine ortak oldu.

 

Memur ve emeklinin zammı belli olurken metal işçilerinin de ücret artışları belirlendi. Gözler özel sektörde…

Yayınlanma Tarihi:09:07,