Sözcü Plus Giriş

Turkuaz taksiler tutmadı, sarıya dönmek istiyorlar

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yüzde 15 pahalı tarifeye sahip olan İstanbul’da 350 turkuaz taksinin iş yapmakta zorlandığını bildirdi. Turkuaz taksiler İBB'ye başvurarak tekrar sarı renge dönmek istiyor.

08:53 -
Turkuaz taksiler tutmadı, sarıya dönmek istiyorlar

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre; İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Bu taksiler piyasada yüzde 15 daha yüksek ücretle çalışıyorlar ancak halkta taksi için sarı renk algısı oturduğu için, iş yapmakta zorlanıyorlar. Bu sebeple İBB'ye gittik. Onay alırsak isteyen sarı renge dönebilecek” dedi. İstanbul'da bekledikleri ilgiyi göremeyen turkuaz renkli lüks taksi sahipleri, sarıya dönmek için İBB'nin kapısını çaldı.

‘İBB’DEN KARAR BEKLİYORUZ’

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul'da 350'ye yakın turkuaz taksi olduğu bilgisini vererek, “Bu taksiler piyasada yüzde 15 daha yüksek ücretle çalışıyorlar ancak halkta taksi için sarı renk algısı oturduğu için, iş yapmakta zorlanıyorlar. Bu sebeple onlar adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile konuşuyoruz. Taksicilerin talebini ilettik, bir karar bekliyoruz. İBB'den beklediğimiz onayı aldığımız takdirde isteyen, açıklanacak karar sonrası sarı renge dönebilecek. Sarı renge dönenler normal tarifeden devam edecek, istemeyenler yüzde 15 pahalı tarife ile devam edecek” diye konuştu. Mavi taksilere sarıya dönüş izni çıkması durumunda birçok taksicinin üst segmentteki aracını satarak, daha düşük segmentli araç alması bekleniyor.

EN ÇOK PASSAT VE SKODA TERCİH EDİLMİŞTİ
Hatırlanacağı üzere, İstanbul'da 1 Haziran 2018'den itibaren başlayan uygulama ile sarı taksilerin yanı sıra üst segment (D) olan turkuaz renkte taksi dönemi başlamıştı. Ağırlıklı olarak Hyundai ile Fiat'ın tercih edildiği taksi piyasasında, bu üst segmentteki turkuaz taksilerin yüzde 90'ını Volkswagen Passat ve Skoda Superb gibi ithal markalar oluşturuyor. Taksiciler o dönemde ticari araçların ÖTV'siz yenilemesine imkan tanınmasından yararlanarak bu yatırımı yapmıştı.
İLGİLİ HABERMahkemeden taksicilere müjde! UBER artık yasak...Mahkemeden taksicilere müjde! UBER artık yasak...
Son güncelleme: 09:38 06.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more