Sözcü Plus Giriş

Yeni torba yasada kritik düzenlemeler

Meclis'e sunulması beklenen yeni torba yasa Değerli Konut Vergisi'nin yeniden düzenlenmesi, güvenlik soruşturması ve kaçak yapıların satış ve kiralanmasının engellenmesi gibi düzenlemeler içeriyor.

09:40 -
Yeni torba yasada kritik düzenlemeler

Meclis’e sunulacak torba yasa; kaçak yapılaşmanın önüne geçecek tedbirleri, ürün güvenliğini, Değerli Konut Vergisi’nin ertelenmesini ve asgari ücret desteğini içeriyor.

Dünya Gazetesi’nden Canan Sakarya’nın haberine göre; Yeni torba yasa teklifiyle Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'nda değişiklik yapılması planlanıyor. Değerli Konut Vergisi’nin bir yıl ertelenmesi, işverene asgari ücret desteğine ilişkin yasal düzenlemelerinde hazırlanacak bir torba teklifle Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

KAÇAK YAPILARIN KİRALANMASI ENGELLENECEK

Önümüzdeki hafta AKP Grubu’nun Meclis’e sunması beklenen yeni torba yasa teklifiyle kaçak yapılarla mücadele amacıyla kaçak yapıların satışının ve kiralanmasının engellenmesine dönük yeni bir düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. Ayrıca deprem bölgeleri öncelikli olmak üzere yüksek yapılaşmanın önlenmesine dönük yeni düzenlemelerde bu teklif içerisinde yer alacak.

AK Parti Grubu diğer bir çalışmayı gerek dış ticarete gerekse iç piyasaya sunulan ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması açısından düzenleyen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'nda yapıyor. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen güvenlik soruşturması konusunda yeniden hazırlanan ancak son dakikada AKP tarafından geri çekilen düzenleme de yeniden Meclis’e getirilecek.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ’NE ERTELEME

2020 yılında işverenlere asgari ücret için aylık 75 lira olarak verilmesi kararlaştırılan asgari ücret desteğine ilişkin olarak yapılacak yasal düzenleme de yine Meclis’e gelecek işler arasında yer alıyor. 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya giren Değerli Konut Vergisi’nde Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla yeni bir çalışma yapılacağı açıklanmıştı. Değerli Konut Vergisi'nin bir yıl ertelenmesi öngörülüyor. Vergi 5 ile 7.5 milyon lira arasındaki konutlarda binde 3, 7.5 ile 10 milyon lira arasındaki konutlarda binde 6, 10 milyon lirayı aşan konutlarda binde 10 olarak belirlenmişti.

 

Son güncelleme: 09:49 09.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more