Erdoğan’ın “nasıl yıkmazsınız” diye sorduğu projeye yargı “devam” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün Ordu Milletvekili Ergün Taşcı’ya akıbetini sorduğu ve “Ben Belediye Başkanı Hilmi Güler’e kaç kez söyledim, nasıl yıkmazsınız” dediği projenin akıbeti belli oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin durdurduğu sahil kenarındaki Belde Evler adlı konut projesine yargı devam kararı verdi.

Erdoğan’ın “nasıl yıkmazsınız” diye sorduğu projeye yargı “devam” dedi

Ordu'nun Altınordu ilçesi Kirazlimanı mahallesinde yer alan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan 11 bin 575 metrekarelik denize sıfır arazi 2017 yılında arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle ihale edildi.

BELEDİYE PROJENİN ORTAĞI

AKP'li Enver Yılmaz'ın belediye başkanı olduğu dönemde gerçekleştirilen ihaleyi, 204 milyon lira hasılat ve yüzde 22.5 belediye gelir payı teklifiyle İntaya – Köksal İnşaat – Özmen İnşaat ortaklığı kazandı.

Projenin arsa sahibi olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi kazanan konsorsiyuma 17 katlı 3 blokta 275 daireden oluşan Belde Evler adlı proje için ruhsat verdi. Konsorsiyum Mayıs 2020'de tamamlamayı hedeflediği proje için çalışmalara başladı.

Ancak, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerin ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna yine bir AKP'li olan Hilmi Güler'in oturmasıyla projenin kaderi değişti.

ERDOĞAN: NASIL YIKMAZSINIZ

Hilmi Güler, yüksek katlı olması nedeniyle vatandaşların tepki gösterdiği Belde Evler adlı projeyi durdurdu. Ardından ruhsatı iptal ettirdi ve belediye meclisinde yıkım kararı aldırdı. Ekim 2019'da yaptığı açıklamada da yıkım konusunda kararlı olduğunu ifade etti.

Hürriyet gazetesinde bugün yer alan habere göre, önceki gün AKP Genel Merkezi'nde 61 milletvekiliyle buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belde Evler projesinin son durumunu Ordu Milletvekili Ergün Taşcı'ya sordu. Taşcı'nın binanın halen yıkılmadığını iletmesi üzerine Erdoğan, “Ben Belediye Başkanı Hilmi Güler'e kaç kez söyledim, nasıl yıkmazsınız” dedi.

MAHKEME KONSORSİYUMUN LEHİNE KARAR VERDİ

SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre, projenin devam etmesi için önünde hiçbir hukuki engel kalmadı. Projeyi hayata geçiren İntaya – Köksal İnşaat – Özmen İnşaat yapı tatil tutanağı, ruhsat iptali ve yıkım kararının yürütmesinin durdurulması için üç ayrı dava açtı.

Yargı konsorsiyumun lehine karar verirken, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin istinaf mahkemesine yaptığı itiraz başvurusu da reddedildi.

Mahkemenin “yapı ruhsatı geçerli” kararının ardından, konsorsiyumun ilerleyen günlerde yeniden inşaat çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

HİLMİ GÜLER: TUTUMUMUZ DEĞİŞMEDİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, konuyla ilgili olarak bugün Ordu’da gazetecilere açıklama yaptı. Başkan Güler, “Cumhurbaşkanımız ile birlikte başladığımız, 1994 yılından beri aynı belediyecilik anlayışımız devam ediyor. Bunu, Ordu'da da aynı kararlılıkla uygulama çalışıyorum ve bundan sonra da çalışacağım. Belde Evler ile ilgili sürecin sonuna yaklaştığımızı düşünüyorum. Kararımız ve tutumumuz değişmemiştir, aynen devam ediyor. Bildiğiniz gibi kıyılar halkımızın anayasal hakkıdır, onlar aittir. Burada da bir sonuca doğru yürümekteyiz. Kararlılığımız aynen devam ediyor. Bizde yanlışa yer yoktur” dedi.

Loading...