14 Ağustos Cuma mesajları ve sözleri! En güzel cuma mesajları…

Müslümanların haftalık bayramı olarak kabul edilen cuma gününde birçok kişi hayırlı cuma dileklerini mesajlarla dile getiriyor. Corona virüsü nedeniyle cuma günleri camilerdeki yoğunluk önceki aylara göre daha az olsa da cuma tebrikleri cami çıkışında sürüyor. Binlerce Müslüman hayırlı cumalar dileklerini bu şekilde iletirken, bazıları da sosyal medyayı kullanarak birbirine cuma kutlama mesajları gönderiyor. Son zamanlarda ise Facebook, Instagram, WhatsApp gibi sosyal medya platformları üzerinden cuma mesajı gönderimi artmış durumda. Sizler de yakınlarınıza mobil cihazlarınızdan cuma mesajları göndermek isterseniz, haberimizde derlediğimiz resimli, anlamlı ve kısa cuma mesajlarından yollayabilirsiniz. İşte 14 Ağustos 2020 cuma gününe özel en güzel mesajlar ve sözler...

14 Ağustos Cuma mesajları ve sözleri! En güzel cuma mesajları…

Cuma mesajları paylaşımları devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde birçok kişi cuma tebriğini yüz yüze yapamadığından mesajlar üzerinden gerçekleştiriyor. Sosyal medya kullanımıyla cuma mesajları paylaşımı da hızlı ve kolay hale geliyor. Önceki yıllara göre kullanımı azalmış olsa da hala en fazla kullanıcıya sahip olan Facebook üzerinden cuma mesajları sıkça iletiliyor. Aynı şekilde Instagram ve WhatsApp’ta en çok tercih edilenler arasında. İşte 14 Ağustos cuma gününe özel mesajlar…

CUMA MESAJLARI (14 AĞUSTOS)

* “Allah’ım sen kalbimizden geçenleri hakkımızda hayırlı eyle… Hayırlı cumalar”

* “Her derde deva Rabbim, senin için imkansız yoktur. Bu mübarek cuma gününde bizi mucizelerinden mahrum etme”

* “İnsanoğlu, kainatı ve Rabbin yarattıklarını korumayı kendine bir görev bilmeli. Hayırlı cumalar”

undefined

– “Dilinizden doğru, gönlünüzden merhamet, aklınızdan adalet eksik olmasın. Hayırlı cumalar”

– Cumamız mübarek dualarımız ve tövbelerimiz kabul olsun. Selamların en güzeli sizlerin üzerine olsun. Allah cumanızı kabul ve mübarek eylesin.

– Hayırlı Cumalar. Allah’ım; bizleri rahmetinin o engin lütfuyla bağışla, bize merhamet et. Bize hidayet ver ve sırat-ı müstakimden ayırma. Hayırlı Cumalar.

– Allah’ın nuruyla, ümmetini selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (sav) şefaati üzerinize olsun. Hayırlı Cumalar.

– Ya Rabbi; sana açılan elleri, sana yönelen gönülleri, sana bükülen boyunları, sana yalvaran dilleri, ne olur boş çevirme. Hayırlı cumalar.

– Tüm din kardeşlerimin Cuması mübarek olsun. Allah herkese şifa versin, bu güzel gününüz gülümsemelerle bitsin inşallah.

– Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek dinimizin seçtiği haftanın özel günü olan Cumanızı kutlarım.

– “Kapınıza gelen bir kediye, camınıza konan bir kuşa sırtınızı dönmeyin. Unutmayın ki bu evren bizler kadar onların da. Cumanız mübarek olsun”

undefined

– “Rabbim, dilimizden duayı, elimizden Kur’anı eksik etme… Hayırlı cumalar”

– Allah'tan bir dua gibi Peygamber'den bir amağan gibi sevabınız bol olsun! Hayırlı Cumalar…

– Yüksek makamlar yüksek tepeler gibidir koşarak çıkanlar nefes darlığı hisseder. Hayırlı cumalar…

– Güneşin güzel yüzü, yüreğine dokunsun, kâbuslar senden uzakta, melekler başucunda dursun. Güneş öyle bir geceye doğsun ki, duaların kabul, Cuma günün mübarek olsun.

– Rabbim nefsimize ‘celaliyle’, kalbimize ‘cemaliyle’, hayatımıza ‘hikmetiyle’, hatalarımıza ‘rahmetiyle’, mahşerde ‘Muhammedîyle’ yardım etsin inşallah. Hayırlı cumalar.

– Kalbinizden gecen tüm dua’lar, dilinizden amin olarak dökülsün inşallah. Hayırlı cumalar… Mevlana diyor ki; dua edecek güzel bir gönlün yoksa güzel yürekli insanlardan dua iste. Hayırlı Cumalar…

CUMA GÜNÜ İÇİN ÖZEL DUALAR

Allah”ım! Sen beni eksiksiz özürsüz yarattın; çocuktum, büyüttün ve yeterli miktarda rızk verdin bana. Allah”ım! Ben, indirdiğin ve kendisiyle kullarını müjdelediğin Kitabında şöyle buyurduğunu gördüm: “Ey kendi aleyhlerinde haddi aşan kullarım! Allah”ın rahmetinden ümit kesmeyin; Allah bütün günahları bağışlar.” (Zümer, 53)

(Allah”ım!) Geçmişte benden vuku bulan kötülükleri biliyorsun, hem de benden daha iyi. Amel defterimde aleyhimde sıralanan suçlardan dolayı yazıklar olsun bana! Eğer her şeyi kapsayan affının hâlime şamil olacağını umduğum yerler olmasaydı, (ümitsizlikten) kendimi bırakır, helâk olup giderdim.

Eğer kulun, Rabbinden kaçması mümkün olsaydı, senden kaçmaya en lâyık olan benim. Yeryüzünde ve gökte hiçbir şey sana gizli değildir ve sen (kıyamet günü) onları açığa çıkaracaksın. Karşılık verici olarak sen yeterlisin; hesap görücü olarak sen kâfisin.

CUMA NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

Cuma hutbesi konusu nedir? 14 Ağustos Diyanet Cuma Hutbesi... İlginizi Çekebilir Cuma hutbesi konusu nedir? 14 Ağustos Diyanet Cuma Hutbesi...
cami Corona Cuma cuma hutbesi cuma mesajları Cuma namazı Diyanet Evren Facebook Gül Güneş Instagram Müslüman nefes darlığı sosyal medya WhatsApp yüz yüze