18 yaşındaki genci vurarak öldüren polisin ifadesi ortaya çıktı!

Adana'da 18 yaşındaki Ali Hemdan, sokağa çıkma cezası almamak için kaçtığı polis tarafından kalbinden vurularak öldürüldü. Tutuklanan polis ifadesinde ''Silah yanlışlıkla ateş aldı. Sendeleyip düştüğüm için ve yorgunluk dolayısıyla böyle bir olay meydana geldi" dedi.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde Suriyeli Ali Hemdan ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla polis tarafından öldürüldü. Kasten öldürme suçundan tutuklanarak cezaevine giren polis F.K., savcılık ifadesinde şunları söyledi:

”GÜVENDE HİSSETMEK İÇİN SİLAH ELİMDEYDİ”

* Saat 12.00 civarında ölen şahsı, yanında başka bir şahısla bize doğru gelirken gördüm. Şahıslar biraz tedirgin davrandı. Ben şahısların yanına gittim. Ölen çocuğun yanındaki şahsı aldım. Ölen çocuk kaçmaya başladı. Diğer şahsı arkadaşlarıma teslim edip, kaçan çocuğun arkasından koşmaya başladım. Hatta arkadan da polis memuru arkadaşım İ.K. koşuyordu.

* Ben çocuğu durması için birçok kez uyardım. Çocuk, ara sokaklara girince belimden silahımı çıkarıp, mermiyi namluya sürdüm ve arkasından koşuyordum. Dediğim gibi ara sokaklara girdiğim için ve sokaklar sıkıntılı şahısların oturduğu yerler olduğu için, biraz da kendimi güvende hissetmek için elime silahı almıştım. Ben şahsın bana doğru döndüğünü görmedim. Çünkü bu sırada sokak kalabalıktı. Koşan birkaç kişi daha vardı. O yüzden dikkatim o şahıslara yönelmişti.

* Ölen çocuğun bana doğru dönüp dönmediğini hatırlamıyorum. Hatta o sırada bir lastik patlama sesi gibi bir ses duyuldu. Belki de diğer şahıslar da ve ölen çocuk da benim silah sıktığımı düşünerek, dönmüş olabilir. Ben de o an panikledim. Koşarken elimde eldiven bulunduğundan ve çok sendeleyip yorulduğumdan o sırada yere düştüm. Yere düşerken de silah ateş aldı. Ben kesinlikle silahı şahsa doğrultmadım. Sadece şahsı yakalamaya çalıştım.

18 yaşındaki Ali Hemdan

* Ölen şahısla aramızda 30 metre mesafe vardı. Silahın ateş almasının ardından çocuk yere düştü. Hemen yanına gittim. Vurulduğunu görünce telsizden ve cep telefonundan 112’yi aradım. Ölen şahsı tanımıyorum. Şüpheli bir şahıs olabileceğini düşünerek, müdahale etmek istedim. Kesinlikle vurmak amacım yoktu. Dediğim gibi hem kendimi güvene almak hem de şahsı korkutup, durdurmak amacıyla silahımı çıkardım. Aslında havaya ateş edecektim. Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdim. 26 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir olay başıma geldi.

(Soru üzerine) ”Kesinlikle çocuk yürümüyordu. Beni görünce koşarak kaçtı. Ben de arkasından koştum. Çocuğa doğrudan ateş ettiğim hususu doğru değildir. Tanık beyanlarını kabul etmiyorum.”

”YORGUNLUK DOLAYISIYLA OLAY MEYDANA GELDİ”

Polis F.K , sulh ceza hakimliğinde ise  “Böyle bir şey yaşandığı için üzgünüm. Normal şartlarda silahı emniyeti açık olarak taşıyoruz. Sokak sıkıntılı olduğu için silahı elime aldım. Silah yanlışıkla ateş aldı. Elim yanlışıkla tetiğe değdi. Silahı elime almanın nedeni havaya ateş açmaktı. Sendeleyip düştüğüm için yorgunlukla böyle bir olay meydana geldi” dedi. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...