Sözcü Plus Giriş

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD göndermişti! Elazığ’da okulun çatısında çıktı

ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gönderdiği teneke kutu içindeki 70 kutu margarin yağ, 24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremde hasar gören ve tahliye edilen bir okulun çatı katından çıktı.

Güncellenme: 00:58, 08/06/2020

Ağın ilçesinde Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu, 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hasar aldı.

Bunun üzerine tahliyesine başlanan okulun çatısı söküldüğü sırada belediye çalışanları tarafından 70 adet teneke kutularda yağ bulundu.

1960 yılında yapımı tamamlanan okulda bulunan yağ kutularıyla ilgili yapılan ilk araştırmalar sonucunda ABD'nin hibe ettiği ürünlerden biri olduğu ortaya çıktı.

İkinci Dünya Savaşından sonra 1950'li yıllarda ABD’nin gönderdiği bazı ürünlerden olduğunun değerlendirildiği bildirildi.

“50 YILLIK BİR YAĞ OLMASI LAZIM”

Bulunan yağ ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Ali Uslu, şunları söyledi:

* Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bir ürünü. Üzerinde tarih yazmıyor.

* Ancak üzerindeki açıklamadan anladığımız kadarıyla eritilmiş sade yağ olduğu ve ABD halkı tarafından hediye edildiği, satılamaz ve değiş tokuş yapılamaz, yazıyor.

* Bu ilkokulun yıkım esnasında çatı arasında çıkan bir ürün ve ağzını da açamadık.

* Anladığımız kadarıyla yaklaşık 50 yıllık bir yağ olması lazım. Daha önceden bu şekilde süt tozunun okullara dağıtıldığı biliniyor.

70 ADET ÇIKTI

Bir yağın ağırlığının 2 kilo 495 gram olduğunu ve bunlardan yaklaşık 70 adet çıktığını aktaran Uslu, bunu ilkokulda niye sakladıklarını bilmediklerini, yağ ile ilgili de araştırma yapacaklarını kaydetti. İHA

İlginizi ÇekebilirABD bu görüntüleri konuşuyor! 5 yaşındaki küçük kız polislerle burun buruna geldi: Bizi vurmak için mi geldiniz?ABD bu görüntüleri konuşuyor! 5 yaşındaki küçük kız polislerle burun buruna geldi: Bizi vurmak için mi geldiniz?
Yayınlanma Tarihi:18:00,