20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağında son durum!

Corona virüsü tüm dünyada etkili olurken, salgından korunmak için çeşitli önlemler de alınıyor. Bunlardan biri de ülkemizdeki hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve 20 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı uygulaması. Özellikle genç vatandaşlar '20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?' sorusunun yanıtını merak ediyor. İşte sokağa çıkma yasağı hakkındaki kararlar...

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağında son durum!

Ülkemizde de vakaların artış gösterdiği corona virüsünden korunmak için birtakım çalışmalar yapılmaktadır. Salgınla mücadelede ülke genelinde 20 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor. Genç vatandaşlar ise sokağa çıkma yasağının ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak?

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

İçişleri Bakanlığı tarafından hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından daha önce alınan tedbirler uygulanmaya devam edecek. Uygulamanın ne zaman biteceği ile ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ile 20 yaş altındakilerin dışarı çıkma yasağı devam ediyor. Ancak 18-20 yaş arasındaki kamu çalışanları, özel sektörde çalıştığını belgeleyenler ve mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkabilecek.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NASIL DEĞİŞTİ?

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile 20 yaş altı sokağa çıkma yasağında bazı değişiklikle oldu. Buna göre, ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verildi.

Genelgede, 01 Ocak 2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceği ifade edildi.

Foto: Shutterstock

20 YAŞ ALTINDA ÇALIŞAN BİREYLER SOKAĞA ÇIKABİLİR

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı yeni genelge ile 18-20 yaş arasında bulunan ve çalışan gençler için de açıklama yapmıştı. 18-20 yaş aralığından düzenli bir işe sahip olan kişiler sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağı belirtildi. Ancak bu kişilerin yanlarında çalışma belgesinin olması gerektiği de vurgulandı. Peki çalışma belgesi nedir? Çalışma belgesi e-devlet veya SSK üzerinden alınabilir mi?

ÇALIŞMA BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

Çalışma belgesi, 4857 sayılı kanunda düzenlenmiştir. Bu kanunun 28. maddesinde çalışma belgesi ile ilgili hükümler bulunmaktadır. İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Çocuk Corona e-devlet İçişleri Bakanlığı kaza sokağa çıkma yasağı SSK
Loading...