Sözcü Plus Giriş

2020 Babalar Günü tarihi… Babalar Günü ne zaman?

Babalar Günü'nde babalarımızın bize verdikleri değeri, emeği ve sevgiyi bir kez daha hatırlıyoruz. Hayatımızda büyük bir yeri ve önemi olan babalarımızın kendilerini özel hissetmelerini sağlayan gün olan Babalar Günü'nün tarihi yaklaşıyor. Peki Babalar Günü 2020 ne zaman?

Güncellenme: 10:10, 05/06/2020
2020 Babalar Günü tarihi… Babalar Günü ne zaman?

Üzerimizde büyük bir emeği, hayatımızda değerli bir yeri olan babalarımız için her yıl Haziran ayında Babalar Günü kutlanıyor. Bir ufak hediye ya da güzel söz ile kutlanan Babalar Günü ne zaman merak ediliyor. İşte Babalar Günü 2020 tarihi…

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar günü bu yıl yani 2020’de 21 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Yayınlanma Tarihi:09:56,